Obecny czas: Sob Sie 18, 2018 12:06 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Najnowsze artykuły dotyczące Magic: the Gathering
PostWysłany: Pią Lis 17, 2017 1:59 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sty 25, 2009 2:20 am
Miejscowość: Warszawa
Watek założony w celu propagacji najbardziej interesujących (z punktu widzenia użytkowników) artykułów pojawiających się w sieci. Zachęcamy wszystkich do linkowania wraz z choć krótkim opisem zawartości.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Najnowsze artykuły dotyczące Magic: the Gathering
PostWysłany: Pią Lis 17, 2017 10:59 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Sty 10, 2011 1:02 am
Nie chcę Ci podcinać skrzydeł, Berłosiu, ale po co nam taki wątek, skoro na Psychatogu co wtorek Galathar odwala kawał dobrej roboty?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lis 17, 2017 11:07 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Bo jest on jeden, a na naszym forum sa tysiace. Moze ktos inny znajdzie cos ciekawszego/innego. No i nie musisz czekac do wtorku, mam nadzieje ze watek bedzie zyl 24/7.

Na poczatek cos ode mnie jako sedziego/gracza: How to Prevent Opportunistic Cheating, gdzie Paul Dean stara sie opisac kiedy, jak i dlaczego powinnismy wolac sedziego do naszego stolika na turniejach rangi competitive.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lis 23, 2017 10:32 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Kolejny arykul, ktory sie czyta z zapartym tchem, nawet wtedy, gdy samemu nie gra sie w Standardzie. Doglebna analiza wszystkich zagran z 3 gry z 15 rundy na PTIXL pomiedzy Owenem Turtenwaldem (Temur Energy) a Pascalem Maynardem (U/W Gift) przeprowadzona przez Ondřeja Stráský'ego.
https://www.channelfireball.com/article ... -at-ptxln/

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 05, 2017 2:16 am 
Enchanter

Dołączenie: Śro Maj 11, 2011 9:48 pm
No nie mam kiedy tu napisać, a i teraz tylko na chwilę, bo abstrahując od przeglądów, jest jeden tekst okołomagicowy, który wydaje mi się warto przeczytać - chodzi o sprawę Christiny Sparkle i Unsleeved Media i nękanie w sieci, przykry, ale ważny temat. Dlatego podrzucam tu link. Dobrze tam opisano to, co działo się ostatnio w społeczności magicowej jeszcze przed WMC.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 05, 2017 2:46 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Galathar napisał(a):
No nie mam kiedy tu napisać, a i teraz tylko na chwilę, bo abstrahując od przeglądów, jest jeden tekst okołomagicowy, który wydaje mi się warto przeczytać - chodzi o sprawę Christiny Sparkle i Unsleeved Media i nękanie w sieci, przykry, ale ważny temat. Dlatego podrzucam tu link. Dobrze tam opisano to, co działo się ostatnio w społeczności magicowej jeszcze przed WMC.

Sledze od kilku dni cala sprawe, ale zgodnie ze zlota zasada "don't make stupid people famous" postanowilem niczego nie umieszczac na ten temat na forum.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Gru 11, 2017 11:13 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Paź 24, 2013 10:47 pm
Miejscowość: Sosnowiec
No dobra, ma 4 lata czyli najnowszy to on nie jest, ale w świetle wczorajszego Top8 polecam wszystkim modernowcom odświeżyć sobie, jak działa : https://blogs.magicjudges.org/articles/ ... -pinnacle/

W sumie przydałby się jeszcze jakiś dobry artykuł pt. Jak zadawać pytania sędziom.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 19, 2017 12:32 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Dzis cos dla fanatykow Moderna - jak po pierwszoturowym landzie rozpoznac, czym gra przeciwnik: https://www.mtggoldfish.com/articles/re ... rn-1-lands

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Gru 28, 2017 11:07 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 23, 2007 12:23 pm
https://www.channelfireball.com/article ... your-deck/

Bardzo cenny artykuł, który w łopatologiczny sposób wyjaśnia czemu nie warto grać dodawać karty ponad 40 by "ulepszyć manabase". Domyślam się, że znajdą się ludzie, którzy nie zgadzają się z tym twierdzeniem, także ciekawi mnie czy wywiąże się z tego jakaś dyskusja.

PostWysłany: Pią Gru 29, 2017 6:31 pm 
Enchanter

Nie jestem pewien, czy problemem powyższego zestawienia nie jest czasem to, że uwzględnia tylko 'laboratoryjny' argument - znaczy, nie uwzględnia power levelu kart i ich osadzenia w kontekście. Karsten pisał już zresztą wcześniej o nietypowych taliach, jak np. o wersji Scapeshifta czy deckach z Gitaxian Probe, gdzie grało się na większej liczbie niż 60 lub wirtualne 56. Prawdopodobnie to, że w limited zdarza mi się grać na 41 kartach to jest jednak nieumiejętność ucięcia tej jednej karty, którą wypada uciąć i podobnie jak kurczowe trzymanie się 16 lub 17 landów jest to błąd, ale pewnie i tak będę czasem tak grać, gdy nie będę umiał się zdecydować.

Ajudah napisał(a):
Nie chcę Ci podcinać skrzydeł, Berłosiu, ale po co nam taki wątek, skoro na Psychatogu co wtorek Galathar odwala kawał dobrej roboty?

Miło czytać, że wykonujemy kawał dobrej roboty - z Oberem też, a ostatnio z Michałem Kowalczykiem, muszę wszakże dodać - ale taki temat się przyda. Czy to ze względu na argumenty, o których pisze Berłoś; czy to dlatego, że forum dzięki temu trochę ożywa; czy też po to, żebym mógł podglądać o czym ludzie dyskutują i co dla nich jest ważne, a przez to zaznaczyć to wyraźniej w przeglądzie. I to tym bardziej, że myślimy wciąż nad bardziej zwięzłą formą tegoż, aby mniej czasu to zajmowało.

No i też dzięki temu jest też odpowiednie miejsce na forum, aby linkować do tekstów na togu, co miałem już wcześniej zrobić. A że teraz poszedł mój tekst opisujący WG Aggro do Standardu, a ostatnio temat T2 i Ramunap Reda poruszał też Mateusz Berbeć, to pozwolę sobie o obu materiałach wspomnieć, zwłaszcza jeśli ktoś przegapił ten drugi, a interesuje go Standard.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 29, 2017 6:57 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Lip 07, 2008 11:00 pm
Miejscowość: Warszawa Posty: 14567
Ten artykuł przede wszystkim uzmysłowił mi na liczbach jak bardzo wariancja wzrasta w grubszych taliach i to przekonuje mnie do grania najmniejszymi taliami, chociaż też nie zgodziłbym się, że wyjątki pojawiają się tylko w 1 na kilka tysięcy przypadków.

Ja jak gram w drafcie 41 kartami to dlatego (o ile sobie czegoś teraz nie wmawiam i dobrze pamiętam), że naprawdę nie chcę uciąć 1 sztuki removalu- bo zostanie za mało, nie chcę ucinać lądu- 16 to już przesada, nie chcę ucinać 1/2 dropów, bo ich mam za mało, nie chcę ucinać kritów- nawet chętnie przytuliłbym więcej grywalnych; jedyne co mi zostaje do ucięcia, to jakieś late game'owe bomby czy podobne synergie, no ale bomb nie wyrzucę, a z kolei wywalając jakąś erkę za :5: okazuje się, że kilka tanich kritów traci część potencjału. Talia przy lepszym dobraniu śmiga nieźle, a mam za mało grywalnej puli, żeby te synergie okrajać, bo zostaną mi niepołączone mechanicznie potwory, które nic nie robią i kosztują za dużo.

Poza tym na pewno istnieją talie, które wygrywają łatwiej z większą liczbą kart. Trywialny przykład- żeby wygrać grę w limited, musisz zagrać czary co najmniej 18 kolorów, a wszystkie czary są monokolorowe, a landy dają tylko 1 kolor. To jest oczywiście niemagicowy przykład, ale gdyby to rozbić na removal/finisherów itp. (szczególnie przy prostej puli kart) to spotkalibyśmy się gdzieś pomiędzy oboma skrajnościami- chociaż oczywiście dużo, dużo bliżej minimum.
Wg mnie ilość parametrów jest na tyle duża, że czasami można grać dodatkowymi kartami, żeby mieć dobre stosunki liczb kart bądź efektów, o ile nie gramy legacy albo jakiegoś samograja z paroma bombami w drafcie. Szczególnie że zaczynamy z 7 kartami na ręce, więc teoretycznie może się opłacać dodanie 41. karty jakiegoś taniego latacza, jeśli jest to strategia dominująca MU z niektórymi przeciwnikami, bo możemy dzięki temu mieć większe szanse na posiadanie pełnowartościowych opcji do gry przeciwko różnym taliom (zamiast statystycznie częściej dobierać silniejsze karty do strategii, która z danym przeciwnikiem nic nie robi).

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 03, 2018 12:05 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Klika najwazniejszych rzeczy o ktorych nalezy pamietac grajac Legacy, taki mini poradnik od PVDDR dla osob zaczynajacych swoja przygode z formatem: https://www.channelfireball.com/article ... to-legacy/

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Sty 05, 2018 9:55 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Kilka uwag na temat tego jaka role pelni w Legacy i jak w zaleznosci od sytuacji nalezy go zagrywac lub kiedy sie z tym wstrzymac: https://www.channelfireball.com/article ... rainstorm/

I podobny artykul, tym razem dla graczy Moderna o ichnich cantripach: http://www.starcitygames.com/article/36 ... odern.html

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 15, 2018 10:04 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Tym razem cos dla bardziej poczatkujacych, lub przymierzajacych sie do przejscia z limited na constructed- kilka podstaw budowania manabase'u na przykladach: http://www.gatheringmagic.com/michaelfl ... ana-bases/

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 17, 2018 4:50 am 
Enchanter

Mam mieszane odczucia co do tego tekstu o manabase. Z jednej strony info ciekawe, ale sposób podania tych treści nie do końca mi podszedł. Może chodzi o styl autora, nie wnikałem za głęboko, ale jakoś tak... coś mi nie do końca zagrało.

Przy okazji jednak podlinkuję świeży togowy tekst Polyraptor - liczysz to źle. Nie przegapcie. Nie przegapcie. Nie przegapcie. Nie przegapcie. Nie przegapcie. Nie przegapcie. Nie przegapcie. Nie przegapcie...*

*Jak by co, jeśli kogoś dziwi liczba 'Nie przegapcie', po przeczytaniu powinno się to rozjaśnić. Podpowiedzią jest zresztą .

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 9:48 pm 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lis 11, 2005 2:35 pm
https://www.cardmarket.com/en/Magic/Ins ... -of-Ixalan

Koleżnsko podrzucam artykuł znajomego - przemyslenia o szansach approach po banach i wyjsciu RIX.

Profil GG  

PostWysłany: Czw Sty 25, 2018 2:23 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

https://www.channelfireball.com/article ... he-basics/

Artykul podsumowywujacy podstawy potrzebne do zrozumienia jak wyglada struktura turniejow i co sie kryje za pairingami.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 29, 2018 6:48 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Artykul (choc to moze zbyt wiele powiedziane dla kilkunastu ilustracji z podpisami) podsumowywujacy w humorystyczny sposob rozwoj definicji wyspy na ilustracjach z ostatnich kilkunastu blokow. https://imgur.com/a/xVnyP

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 30, 2018 3:03 pm 
Enchanter

Nie artykuł, ale historia dyskwalifikacji z ostatniego turnieju Grand Prix w Houston. Na tyle ważna rzecz, że wydaje mi się warto na nią zwrócić uwagę. Należy przeczytać też wyjaśnienie sędziego. Ku przestrodze.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Najnowsze artykuły dotyczące Magic: the Gathering
PostWysłany: Wto Sty 30, 2018 5:45 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Maj 14, 2009 1:54 pm
Dziwne. Z tego co pamietam, to na drugim roku uczyli mnie, ze jednym z warunkow waznosci oswiadczenia woli jest zlozenie go 'na serio'. Zasady mtg to obv odrebny system, ale pewne zdroworozsadkowe reguly powinny byc zachowane wszedzie. Po regulach prywatnej gry spodziewalbym sie nawet wiekszej racjonalnosci -prawo krajowe to badz co badz tylko wypadkowa poziomu cywilizacyjnego danej nacji.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość