Obecny czas: Pon Sie 10, 2020 5:46 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 326 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Co nowego w Legacy, czyli rzut okiem na świat szeroki
PostWysłany: Wto Lis 03, 2009 10:49 am 
Enchanter

Dołączenie: Pon Wrz 04, 2006 10:06 pm
Miejscowość: Warszawa
W tym topicu będziemy wspólnie z ProMilem informować o ciekawych wydarzeniach ze świata Legacy. Znajdą się tu przydatne linki, ciekawostki, krótkie analizy top 8/top 16 większych turniejów. Słowem, wszystko co będzie warte uwagi.

Zacznę od zwrócenia waszej uwagi na niedawno rozegrany duży turniej Legacy pod egidą Starcitygames (147 osób, jednak duże nagrody ściągają zawsze dobrych graczy). Top 16 było tam naprawdę zaskakujące. Może wskazywać nam nowe kierunki, w które zmierza format, jak i również pokazuje, że nawet na turnieju tak dużej rangi nowinki też mają miejsce (co znaczy, że ludzie wybierają nie tylko sprawdzone konstrukcje z tier 1).

A zatem, co ciekawego wynikło po zakończeniu turnieju? Po pierwsze na czoło tier 1 wysuwa się ZOO, które zajęło aż 3 miejsca w top 16. Co ciekawe wszystkie wersje różnią się od siebie i zawierają karty, które wcześniej się tam za często nie pojawiały. Stałe miejsce wyrabiają sobie , a ustępują miejsca (powody są wszak oczywiste). Nowymi dodatkami są także oraz – draw mający zapewnić zwycięstwo w momencie gdy brakuje tych paru punktów do zabicia przeciwnika, a palenie lub finisher jakoś nie chce podejść. Po SCG 5K Legacy Open w Charlotte, gdzie Zoo również zdobyło sporo miejsce w topie aż chcę się powiedzieć, że deck ten wyparł Gobliny na pozycji czołowego aggrodecku w formacie.

Nikogo nie powinna też dziwić obecność Ichorida w podwójnej reprezentacji. Jednak z pewnością dziwić może fakt, iż jedną wersją jest non-LED Ichorid, a drugą Ichoridless dredge – zupełnie nowa wersja, pozbawiona ów, które zostały zastąpione ami. Trzecie miejsce takiego decku to prawdziwy sukces. Namawiam wszystkich do przeczytania wywiadu z jego kierowcą oraz do zapoznania się z ciekawym artykułem, w którym autor używa już określenia Next Level Dredge.

CounterTopy pojawiły się trzy. W tym dwa z em. Czytałem ostatnio, że tego typu decki są obecnie najlepszym wyborem na zróżnicowane metagame (czyli innymi słowy na duże turnieje). Wyniki ze Starcitygames Legacy Open zdają się potwierdzać tą tezę.

Bardzo interesujący jest także pierwszy top na dużym turnieju Hexmage Depths. Talia, która w Extended tyle ostatnio namieszała stara się jak widać przebić do Legacy. Może to być trudne ze względu na mnogość odpowiedzi na ten deck oraz konkurencję w postaci DreadStilla, opierającego się na podobnym combie. Jak będzie dalej oczywiście pokaże czas.

Nie dziwi zupełnie bardzo wysoka lokata Canadian Tresholda (drugie miejsce). Deck ten w tej chwili to absolutne tier 1. Ma bardzo mało słabych matchupów (praktycznie tylko Ichorid i 42Lands) i w dobrych rękach jest w stanie wygrać z każdym. No właśnie, skoro już mowa o 42 Lands decku. W Polsce bardzo mało popularna konstrukcja na zachodzie zdobywa coraz większą popularność, nawet mimo tragicznego matchupu z combodeckami. Konstrukcja ta również znalazła się w topie w Philadelphii.

Na takich turniejach bardzo często pojawia się w topach combodeck. Nie inaczej było w Philadelphi. ANT oczywiście pojawił się w topie i co ciekawe nie był jedynym combodeckiem. Również Belcher zajął punktowane miejsce, co może dziwić, gdyż dawno na tak dużym turnieju ten deck nie ugrał dobrej pozycji, trochę zepchnięty z piedestału przez ANT.

A na koniec niespodzianka, czyli zwycięzca. Trinistax. Deck jak najbardziej porządny, pojawiający się od czasu do czasu w topach, ale mimo wszystko nie jest to ścisłe tier 1. A tu proszę, pierwsze miejsce na takim turnieju. Chyba pora zainwestować w Mox Diamondy :wink: .

Oczywiście to nie wszystkie decki z top 16. Zapraszam wszystkich do przejrzenia wyników, które znajdziecie pod tym linkiem. I jak zwykle zachęcam do wyrażania Waszej opinii w komentarzach.

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Wto Lis 03, 2009 10:54 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lis 29, 2008 12:05 am
Miejscowość: BB / Wrocław
less - świetny pomysł, nazywajmy decki po kartach których w nich nie ma :E

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Co nowego w Legacy, czyli rzut okiem na świat szeroki
PostWysłany: Nie Lis 22, 2009 4:33 pm 
Mage

Dołączenie: Pią Mar 02, 2007 6:25 pm
Ten deck właśnie jest rozpoznawany po tym czego mu brakuje :/ więc nazwa jest dobra.

Bardzo pochwalam takie inicjatywy.. Oby tak dalej!

Dziwi mnie tylko brak jakichkolwiek dragon/fearie stompów... Jest to bardzo dobra odpowiedź na countertopa. Ciekawe czy gracze zrezygnowali z losowej konstrukcji czy po prostu żaden stomp nie wygrał...

Jest jakiś spis całego meta?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lis 24, 2009 2:11 pm 
Enchanter
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Maj 24, 2004 8:45 pm
Miejscowość: Poznan
dokładnie tym bardziej ze dragon stompa ma istny bye z zoo ktore widac zdominowało meta.
stax spoko zawsze lubiłem ten deck. Benek jest szybszym/lepszym exalted angelem dalsza konstrukcja pozostaje bez zmian

PostWysłany: Wto Gru 01, 2009 1:45 pm 
Enchanter

Dziś pierwszy grudnia. Nowy Rok za pasem. Co przyniesie? Na pewno ożywienie sceny w Polsce i nie tylko.

Jak na pewno większość z Was już zauważyła, Legacy zdobywa coraz większa popularność w Polsce. Przeglądając topici w dziale trade pełno jest kupców na karty z tego formatu. A kart tych niestety u nas niedostatek. To ważne zdanie i wrócę jeszcze do niego.

Rzeczą bardziej jednak istotną jest kwestia wykorzystania tych kart. W Poznaniu, Krakowie czy Trójmieście gra się już regularnie turnieje w T1.5. Podejrzewam, że zaowocowało to bardzo wysokim wynikiem w głosowaniu na formaty, w których chcielibyście zagrać w przyszłorocznej Majówce (która niestety nie odbędzie się już w Warszawie). Legacy zdobyło tam naprawdę dużo głosów. Jeśli wszyscy, którzy głosowali na ten format zjawiliby się na miejscu (a dodatkowo może jacyś goście z Czech lub Niemiec) to mielibyśmy turniej z prawdziwego zdarzenia. Życzę sobie tego szczerze, bo większego umotywowania graczy nie mogę sobie wyobrazić. Ale to dopiero w maju. A przed majem jest jeszcze luty, w którym to odbędzie się Grand Prix w Madrycie. Nie tak daleko, pięknie, ciepło i w Europie. Zjedzie się tłum graczy z jeszcze większą masą kart. Jeśli ktoś wcześnie zabukuje lot to koszty za taką wycieczkę naprawdę nie będą duże. A warto bo to jedyna taka okazja w roku. Mało kto bowiem może sobie pozwolić na podobny wyjazd do USA w środku wakacji.
Będą zatem preteksty do testingu, bo z pewnością wielu z Was będzie chciało pograć trochę w formacie przed taką eskapadą. Pewnie więc zorganizuję się parę turnieji wcześniej. A zatem pierwsze półroczne dla amatorów Legacy zapowiada się naprawdę ciekawie. Liczę, że to co piszę nie okaże się tylko dziecięcymi mrzonkami, lecz jeszcze bardziej zmobilizuje organizatorów do działania. Co sądzicie ?

Wracając jednak do tego co napisałem na początku. Wielu będzie się wydawało, że jest jeszcze trochę czasu. Że karty znajdzie się albo pożyczy. Niestety, raczej w to wątpię. Naprawdę, radzę wszystkim zatroszczenie się o wszystko czego potrzebujecie już teraz (no, może warto przeczekać świąteczną gorączkę na poczcie). Później będzie już tylko gorzej, a przecież z dostępnością kart już w tej chwili jest źle. Przeglądajcie zatem eBaya, zagraniczne fora czy sklepy internetowe. Ceny, które teraz wydają się nieco przydrogie, później, z perspektywy czasu będą jawiły się jako okazyjne. Wiem to niestety z własnego doświadczenia. I najgorsze jest w tym to, że jakoś zawsze myślę, że tym razem tak nie będzie. I zawsze się mylę.

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 2:22 pm 
Sorcerer

Dołączenie: Czw Mar 23, 2006 11:16 pm
StarCityGames.com $5,000 Legacy Open
http://sales.starcitygames.com//deckdat ... how.php?&t[C1]=leg&start_date=2010-01-03&end_date=2010-01-03

edit: link trzeba recznie skopiować i wkleić do przeglądarki

Ostatnio edytowany przez Nuitari, Pon Sty 04, 2010 3:37 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil GG  

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 3:13 pm 
Enchanter

No i mamy Nowy Rok. Co przynosi, a co kończy? Mówiąc najkrócej – zmiany. Czyli wszystko po staremu. A tak bardziej na poważnie to jednak coś się zmieniło.

W najbliższej perspektywie mamy turniej Legacy w Łodzi. Według opinii tamtejszych mieszkańców, deklaracji części użytkowników oraz zapowiedzi moich znajomych szykuje się większy (jak na polskie warunki) turniej. Na pewno postaram się go jakoś podsumować lub też uwzględnić w tworzonej właśnie analizie polskiej metagame Legacy. A propos tej analizy właśnie. Jeśli ktoś dysponuje spisami, rozpiskami czy jakimikolwiek informacjami na temat tego jak wygląda sytuacja w tym formacie (w kategorii lokalnej) to bardzo proszę o przekazanie mi jej. Na pewno bardzo się przyda przy robieniu podsumowania, a skorzystają na tym wszyscy. Szczególnie wdzięczny byłbym za wieści z Poznania (poza spisami z deckchecka), Wrocławia i Trójmiasta.

A co wydarzyło się na światowej scenie? Miało miejsce kilka większych eventów, ale w tej chwili nie mam czasu na podsumowania i wnioski. Powiem tylko, że Lands.dec zyskuje coraz większą popularność. I robi do tego topy na sporych turniejach. Pojawia się na polskiej scenie i zauważam, że ludzie szukają do niego kart. To cieszy, bo świadczy to o tym, że Polacy są na bieżąco i zauważają zmiany globalnych trendów. Bardzo silną pozycję utrzymują również Merfolki, które w zestawianiu Cena/Jakość wypadają po prostu fantastycznie.

Na koniec potwierdzę, to o czym pisałem wcześniej. Ceny rosną. I to bardzo. Do tego stopnia, że teraz już przyprawiają o absurd. FoW-y w dobrym stanie po 30$ to już norma, za Goyfy ludzie wołają już 50$, a większość grywanych kart do Legacy wzrosła o około 50%! Ale cóż mogę powiedzieć – ostrzegałem.

P.S. Postaram się za jakiś czas przybliżyć ostatnie turnieje SCG 5k. Przegląd meta był tam dość intrygujący. Warto chyba to skomentować.

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 4:07 pm 
Sorcerer

Dołączenie: Czw Mar 23, 2006 11:16 pm
meta SCG 5000$ LA:

ANT – 12
Goblins – 11
Aggro Loam – 8
Fish – 8
Naya Zoo – 7
Belcher Combo – 6
Dredge – 6
NO Bant – 6
Threshold – 6
StifleNaught – 5
Faeries – 4
Red Deck Wins – 4
38 Land – 3
B/G Rock – 3
Bant – 3
Countertop – 3
Dragon Stompy – 3
Esper Control – 3
Mono Black Control – 3
Reanimator – 3
Survival – 3
Other – 32

Profil GG  

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 4:15 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Kwi 28, 2007 6:33 pm
Miejscowość: Warszawa/Lublin
Nuitari napisał(a):
Belcher Combo – 6

A ktoś jeszcze jakieś pół roku wyśmiewał ten deck i sugerował 'śmierć naturalną' :E

Profil GG  

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 7:50 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lis 29, 2008 12:05 am
Miejscowość: BB / Wrocław
Elendix napisał(a):
Nuitari napisał(a):
Belcher Combo – 6

A ktoś jeszcze jakieś pół roku wyśmiewał ten deck i sugerował 'śmierć naturalną' :E

Jakiś pros zrobił belcherem topa i przez chwilę pewnie tak jeszcze będzie

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 04, 2010 10:05 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Gru 26, 2004 7:06 pm
Miejscowość: Kraków / Bielsko-Biała
struz napisał(a):
Ceny rosną. I to bardzo. Do tego stopnia, że teraz już przyprawiają o absurd. FoW-y w dobrym stanie po 30$ to już norma, za Goyfy ludzie wołają już 50$, a większość grywanych kart do Legacy wzrosła o około 50%!

Co tu dużo mówić - sama prawda. Widać to po wzrostach cen duali (kiedyś można było je kupować po 60-80-100zł, teraz najtańsze schodzą za 80-100zł na zachodzie, a Sea - 160+), Wastelandów (rok temu 25zł, 4 miesiące temu 30zł, teraz 50zł). Niemal każda karta, od najdroższych po najtańsze (jak choćby Brainstorm czy Daze) stała się poszukiwanym towarem i drożeje. To najlepszy wskaźnik tego, jak popularyzuje się legacy - na całym świecie. A w Polsce? Wystarczy przejrzeć want-listy na forum... sporo tam Wastelandów, Viali, FoWów itp.

Mój Have/Want
Tixy

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Wto Sty 05, 2010 2:29 pm 
Mage

Cytuj:
Esper Control – 3

Jakiś spis?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 05, 2010 3:02 pm 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Mar 23, 2008 10:03 pm
Miejscowość: Poznań/Bydgoszcz
Z innej beczki - nie żebym sam był taki spostrzegawczy, ale Gimli zwrócił moją uwagę na deck (można chyba powiedzieć 'nowy'?) który wygrał ostatnio kameralny :razz: turniej u naszych zachodnich sąsiadów. Spis dziś pojawił się na deckchecku.

http://www.deckcheck.net/deck.php?id=31230

Jakieś przemyślenia?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 05, 2010 6:35 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 03, 2008 1:17 pm
combo deck ktorego malo kto sie spodziewal i wg mnei w tym trkwi sekret tego topa

"Wróciliśmy na site, gdzie po raz kolejny dopadły mnie wątpliwości. Przecież nie rozegrałem tym deckiem ANI JEDNEJ GRY!!! Sodek stwierdził, żebym – cytuję - „nie pierdolił” i po tym - jakże trudnym do zbicia argumencie – na niecałe dziesięć minut przed końcem zapisów, poszedłem opłacić swój udział."

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Czw Sty 07, 2010 9:15 pm 
Mage

Hallsy testowałem od dnia w którym pozbyły się bana :P.

Zdecydowanie wole wersje z jakimś mega drogim niebieskim drawem szukającym confluxa który z hallsami na 100% wykręci storma na min. 10 i zagra tendrilsa.

Pewnie sekret tego decku polega na tym ,że nikt nie wiedział jak z nim grać.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 19, 2010 6:02 pm 
Enchanter

Witam wszystkich po nieco dłuższej przerwie. Coraz mniej czasu mam na pisanie i w ogóle na MtG. Nie znaczy to jednak, że nie mam go wcale.

Jakie nowinki przyniosły ze sobą minione miesiące? Chyba będę monotematyczny. Ceny. Synonimem horrendalnego wzrostu cen na Legacy stała się jedna karta . W tej chwili jej angielska wersja osiągnęła pułap 240$. Drogo co? I wydaje się jeszcze drożej jeśli dodamy do tej informacji jej poprzednią cenę. Bo przed szałem można było spokojnie kupić dowolną liczbę sztuk za nie więcej niż 100$. Tak raptowny skok zapoczątkował dyskusje na temat cen. Polecam wątki na zagranicznych forach.

Kolejna sprawa to artykuły na temat Legacy. Zauważyłem, że dział linków na naszym forum nieco podupadł. Ale to nic. Fanom tego formatu sugeruję zapoznanie się z ciekawymi spostrzeżeniami Luisa Scott-Vargasa. Nie kończcie jednak lektury na samym tekście bo bardzo cenne uwagi znajdują się także w komentarzach.

Godne uwagi są również teksty na temat popularnego ostatnio archetypu – Bant Survival. Zarówno pierwszy jak i drugi tekst rzuca dostarcza wiele informacji o sposobie gry, buildzie i matchupach tego decku.

Na temat CounterTopa wypowiada się Max McCall. Jest to kolejny świetny artykuł na stronie http://www.channelfireball.com. Zazwyczaj piszące tam osoby skupiają się na innych formatach, ale widzę, że powoli się to zmienia. Polecam zdecydowanie.

Epickiego wręcz zadania podjął się Stephen Menendian, naczelny publicysta SCG. Dokonał on kompletnego przeglądu decków z Legacy, pokrótce je opisując. Nawet jeśli tekst ten nie dostarcza wiele nowych wiadomości to warto chociaż do niego zajrzeć, aby docenić pracę autora.

Dla osób wybierających się do Madrytu przydatny może okazać się tekst zamieszczony na PlanetMtg. Być może przewidywania autora okażą się słuszne. Przeczytać na pewno nie zaszkodzi. Nikomu:).

Wrócę także do ostatniego turnieju Legacy w Warszawie (o randze GPT). Zebrało się niecałe 30 osób ale turniej wypadł bardzo dobrze i można powiedzieć…profesjonalnie. Nie zabrakło czołowych archetypów ani dobrych graczy. Na podstawie deck list mogę stwierdzić, że polscy gracze są na bieżąco ze światowymi trendami. Cieszy to bardzo, bo zwiastuje żywe zainteresowanie formatem. Niestety nie wszyscy gracze oddali deck listy, zatem przedstawione poniżej metagame może nie być kompletne (część archetypów dodałem z pamięci).

Merfolk 3
ANT 3
Ichorid 3 (2 non LED)
Canadian Treshold 2
Lands 2 !!!(oba kompletne z Tabernacle)
Burn 2
NO Rock 1
Affinity 1
Reanimator 1
False Cure 1
Elves! 1
ZOO 1
DreadStill 1
Rogue 6

Z ciekawostek: mirror Lands.dec wyglądał fascynująco, a miejscami tylko bardzo ciekawie. Prawie tak ciekawie jak niemal wywalczony remis tego decku z ANT…

Kończąc już, życzę powodzenia wszystkim osobom zmierzającym do stolicy Hiszpanii. Samych dobrych topdecków Panowie (i Panie?)

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 8:23 pm 
Sorcerer
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Sie 27, 2008 8:57 pm
Miejscowość: Łódź
struz napisał(a):
The Tabernacle at Pendrell Vale. W tej chwili jej angielska wersja osiągnęła pułap 240$

W Troll&Toad maja tabernacla za 349$ :hahaha:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 22, 2010 8:31 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Maj 19, 2007 4:16 pm
Miejscowość: Białystok / Trójmiasto
strikezone skupuje je po 275 za sztuke.

PostWysłany: Wto Lut 23, 2010 2:55 pm 
Mage

Cytuj:
Wrócę także do ostatniego turnieju Legacy w Warszawie (o randze GPT).

Ale jestem gapa.. musze się ogarnąć i nie przegapić następnego turnieju...

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 02, 2010 3:11 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Kwi 30, 2008 10:56 am
Miejscowość: Bractwo Soku Mocy
Był tu jakiś czas temu temat o tym, co do Legacy wnosi WWK. Herudaio niesmiało zasugerował, że może gdzies pograć. Po Madrycie wszyscy, którzy to zanegowali (a było ich paru) powinni popełnic rytualne harakiri :P
Biały chłopek nie tylko trafił do UW Tempo i WW. Powstała całkiem dobra konstrukcja na nim, a także widziałem, że gracze dodawali go do najróżniejszych decków - pojawił się w kilku bantach, grałem z jednym countertopem (!) z tym chłopkiem (i w deckach tych szukał nie dzidy, ani SoFaI, ale , kolejnej nowinki z WWK :P, która na goyfie robi po prostu masakrę), wróżkach. Naprawdę gość okazał się kapitalny, a Stifle znacznie zyskało na wartości i parę razy widząc fiolkę u przeciwnika a nawet nie widząc jeszcze białego koloru zastanawiałem się, czy 'marnować' je na fecza.
Poza tym z banami dajcie sobie spokój :P Reanimator nie jest bynajmniej deckiem, który zasługuje na jakiekolwiek. To, ze jeden wygrał, nie świadczy imho o jakiejś nieziemskiej fenomenalności tego comba, które ma naprawdę ciężko z wszelkimi CT, rybami, fae i nawet survivalem z żabą (którym może już się nie gra, ale jakby co... ;) ).
Z ciekawostek z których coś może być - w deck techu jest deck, z którym męczyłem się (to słowo to nie nadużycie, pierwsza gra prawie 30 minut) w 4tej rundzie day 2 - Lightning Control, który wydaje mi się bardzo ciekawą pozycją (http://www.wizards.com/magic/magazine/a ... /welcome#8). Deck ma w sobie 'standardowy' pakiet kontr + kope removalu, co daje mu mozliwość poradzenia sobie ze wszystkim (z tego co gadałem z ziomkiem to przede wszystkim Zoo to dla niego spacerek, co w obecnym meta jest dość istotne). Dwóch planeswalkerów, których nie trzeba tłumaczyć, wiadomo, że jak wejda w stół to się robi ciężko, bo się bronią sami, no i przede wszystkim tytułowy aniołek, z którym jak już wejdzie to dużo decków nie ma co zorbić, a reszta dzięki 4 w pleckach zawęża pakiet removalu do StP/PtE, co idzie wykontrować. Minus decku to przede wszystkim manożerność, co przy tylko 20 landach czyni go bardzo podatnym na zacięcie się jesli opp ma Stifle i Wastelandy. Wydaje mi się, że deck może zdobyć większą popularność, co byłoby zacne, bo to naprawdę fajna i działająca konstrukcja :)

przeczytałem Twój wywód, po czym z ciekawości sprawdziłem od kiedy jestem zarejestrowany na forum, okazało się, że od 2007. To oznacza, że to co przeczytałem powyżej było najbardziej absurdalnym wywodem od prawie 10 lat

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 326 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości