Obecny czas: Pon Lip 16, 2018 3:00 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Turnieje, jak zacząć? Wyjaśni ktoś nowemu na które może się
PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 10:20 am 

Dołączenie: Czw Mar 22, 2018 10:08 am
Witam, jestem obecnie "niedzielnym graczem " i nie uczestniczyłem w żadnym turnieju poza FNM i pre.

Tutaj rodzi się moje pytanie. Jeżeli chciałbym wziąć udział w turniejach a nie "spotkaniach" to co powinienem wiedzieć? Są jakieś kwalifikacje, mistrzostwa i inne takie tam rzeczy. Każdy może w nich startować czy trzeba coś najpierw zdobyć po drodze?

Może ktoś mi to łopatologicznie ale nie jak idiocie przedstawić?

Proszę o wyrozumiałość bo dla niektórych to mogą być aksjomaty a ja nigdzie nie mogłem uzyskać konkretnej odpowiedzi sąd ten post.

Dziękuję z góry za odpowiedź

Profil E-mail  

Temat postu: Turnieje, jak zacząć
PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 12:45 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lut 25, 2010 11:23 pm
Miejscowość: Warszawa
ZombieMagnus napisał(a):
Witam, jestem obecnie "niedzielnym graczem " i nie uczestniczyłem w żadnym turnieju poza FNM i pre.

Jeśli brałeś udział w Pre i FNMie, to już masz inicjację turniejową za sobą. Póki nie czujesz się jakoś wybitnie wyczynowo, to większość twojej turniejowej aktywności będzie oparta o te dwa cykle turniejów.

ZombieMagnus napisał(a):
Jeżeli chciałbym wziąć udział w turniejach a nie "spotkaniach" to co powinienem wiedzieć?

FNMy i Pre pomimo swojej dość luźnej formuły są wciąż oficjalnymi turniejami a nie spotkaniami.

ZombieMagnus napisał(a):
Może ktoś mi to łopatologicznie ale nie jak idiocie przedstawić?

Spoko.

Turnieje w Magicu dzielą się na dwa sposoby: na podstawie stopnia aplikacji zasad (tzw. Rules Enforcement Level lub REL w skrócie) i na podstawie sposobu kwalifikacji.

Im wyższy stopień REL i im trudniejsza kwalifikacja, tym bardziej prestiżowy jest dany turniej. Dla porównania:
  • FNM (jeden z najbardziej przystępnych turniejów) ma REL Regular (najniższy stopień) i kwalifikację typu "open" (czyli możesz na niego wejść z ulicy)
  • Mistrzostwa Świata w Magica (najbardziej prestiżowy turniej) ma REL Professional (najwyższy) i kwalifikację, która wymaga spełnienie licznych warunków, które spełnić można wyłącznie grając inne wysokiej rangi turnieje (co wymaga grania na najwyższym poziomie przez cały rok lub sezon).

Rules Enforcement Level

Rozwińmy więc o co chodzi z tym RELem. REL to poziom znajomości zasad, którego wymaga się od graczy na danym turnieju. Obecnie funkcjonują 3 oficjalne poziomy REL:
  • Regular
  • Competitive
  • Professional
Można też grać casualowo, czyli bez trzymania się jakiegokolwiek RELu, ale to już domena wspomnianych przez Ciebie spotkań. Na turnieju zawsze powinien być jakiś stopień REL.

Regular REL to poziom dla początkujących graczy. Na tym poziomie nacisk jest na dobrą zabawę i nie spinanie się przy grze. Nie musisz być ekspertem z warstw czy bezbłędnym mechanicznie graczem, żeby się tutaj odnaleźć. Sędziowie na takich turniejach wydają rulinigi (werdykty) dużo bardziej pobłażliwe, a błędy nie są karane i śledzone.

Competitive REL to poziom dla osób, które chcą pograć w Magica na poważnie. Na tym poziomie wymaga się od graczy znajomości podstawowych zasad i większości interakcji między kartami, które zachodzą w granym formacie. Nacisk jest tutaj na uczciwą grę, konsystentne rulingi i prawidłowy przebieg rozgrywki. Błędy w grze są śledzone i karane (od ostrzeżeń do przegrania meczu). Na tego turniejach nie spodziewałbym się, żeby ktoś pozwolił Ci cofnąć zagranie złego landu z ręki czy zagapienie się przy tapowaniu many. Tutaj musisz grać prawidłowo mechanicznie, bo zasady są sztywne.

Professional REL to poziom na turniejach najwyższej rangi, gdzie gra się o duże nagrody pieniężne. Generalnie nie różni się on znacząco od Competitive, poza tym, że wymaga od graczy jeszcze lepszej znajomości zasad i wprowadza pewne turniejowe obostrzenia co do zachowania widzów i zgłaszania przez nich wątpliwości co do obserwowanych rozgrywek. Poza tym, wciąż jest sztywna aplikacja zasad, kary, itd.

Teraz druga kwestia: sposób kwalifikacji. Tutaj można ograniczyć sprawę do dwóch opcji:
  • Turnieje Open (bez kwalifikacji)
  • Turnieje wymagające kwalifikacji

Sposoby kwalifikacji na turnieje

Większość turniejów niskiej rangi jest Open. Możesz na nie wejść z ulicy i grać (oczywiście musisz opłacić wpisowe i mieć ze sobą talię albo zbudować ją na miejscu, jeśli to turniej Limited). Do tych turniejów należą najczęściej grane turnieje, czyli FNMy, Pre, Standard Showdowny czy nawet bardziej kompetytywne PPTQ, a nawet gigantyczne turnieje typu Grand Prix.

Bardziej prestiżowe turnieje mają na ogół jakąś formę kwalifikacji. Najczęściej jest to zdobycie zaproszenia na turnieju niższej rangi (np. żeby zagrać na Regional Pro Tour Qualifier musisz najpierw zdobyć zaproszenie wygrywając sklepowy turniej Preliminary Pro Tour Qualifier). Są też inne formy kwalifikacji, np. przekroczenie progu punktowego Planeswalker Pointów w danym sezonie, uzyskanie największej liczby Pro Pointów swoim kraju w danym sezonie, itp., itd. Jeśli turniej ma ograniczenia kwalifikacyjne, to organizator prawdopodobnie uprzedzi Cię o tym w ogłoszeniu turniejowym. Miej też na uwadze, że często przy okazji takich prestiżowych turniejów z wymogami kwalifikacyjnymi organizuje się też mniejsze, poboczne turnieje w stylu Open, w których mogą wziąć udział gracze, którzy nie zdobyli kwalifikacji na główny turniej albo z niego odpadli.

No i to generalnie tyle.

Rodzaje turniejów

Z turniejów sklepowych, które da się grać w miarę regularnie masz do wyboru:
  • FNM | co tydzień w piątek | dowolny format ustalony przez organizatora | Regular REL | Open
  • Standard Showdown | dowolny nie-piątek, na ogół co tydzień | Standard | Regular REL | Open
  • Prerelease | raz na kwartał, tydzień przed premierą nowego dodatku | Limited - Sealed Deck | Regular REL | Open
  • PPTQ | raz na parę tygodni w różnych sklepach | format wybrany przez sklep | Competitive REL | Open

Oprócz tego, są też inne turnieje - ligi draftowe, triale MKM i premiery pobocznych produktów, ale to są bardziej nieregularne sprawy i nie każdy sklep je organizuje. Najlepiej patrzeć na ogłoszenia turniejowe lokalnych sklepów i sprawdzać w czym się chce wziąć udział.

Jeśli twoje aspiracje sięgają wyżej to masz m.in. takie opcje:
  • RPTQ | raz na kwartał, w jednej lokacji w danym regionie (nasz to Polska, Czechy, Słowacja i Węgry) | Competitive REL | aby się zakwalifikować trzeba wygrać turniej PPTQ z danego sezonu, mieć bardzo dużo Pro Pointów z ubiegłego sezonu albo zająć wysokie miejsce na poprzednim turnieju RPTQ
  • Mistrzostwa Polski | raz na rok, prawdopodobnie w Warszawie | mieszany format (ostatnio był Booster Draft + Standard) | Competitive REL | aby się zakwalifikować trzeba mieć 300 Planeswalker Pointów z ubiegłego dużego sezonu
  • Grand Prix | raz na parę tygodni w jakimś dużym mieście na świecie; GP w Europie wypadają tak średnio raz na miesąc (w tym roku jest ich 14) | różne formaty wybrane przez organizatora | Competitive/Professional REL | Open
  • Pro Tour | raz na kwartał w jakimś atrakcyjnym turystycznie miejscu | mieszany format (najczęściej Booster Draft + Standard) | Professional REL | kwalifikacja na postawie liczby Pro Pointów, wysokich wyników w turniejach Grand Prix, a najczęściej na podstawie wysokiego miejsca w turnieju RPTQ

Są jeszcze inne turnieje. Drużynowe Mistrzostwa Świata (World Magic Cup), prywatne serie turniejowe Star City Games i MKM, indywidualne Mistrzostwa Świata, a także turnieje online. Jak będziesz chciał coś wiedzieć coś więcej o nich, to możesz zawsze poszperać w internecie, albo popytać na forum.

Image IZZET LEAGUE | Image JESKAI WAY | Image SĘDZIA L2

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 5:47 pm 

Dołączenie: Czw Mar 22, 2018 10:08 am
Ale mega wytłumaczone... dziękuję serdecznie, teraz mam wszytko opisane co chciałem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 22, 2018 5:51 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sty 25, 2009 2:20 am
Czasem mi na forum brakuje przycisku :spoko: przy poscie... Pozwolisz Omni, ze troche przerobie i podepne w tym dziale?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 10:21 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lut 25, 2010 11:23 pm
Berłoś napisał(a):
Pozwolisz Omni, ze troche przerobie i podepne w tym dziale?

Naturalnie. :)

Image IZZET LEAGUE | Image JESKAI WAY | Image SĘDZIA L2

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 10:57 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sty 25, 2009 2:20 am
zrobione: viewtopic.php?f=53&t=87114

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 28, 2018 11:21 am 
Sorcerer
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Gru 28, 2007 9:59 pm
ZombieMagnus - Turnieje, jak zacząć?
Proste, nie zaczynać, jak zaczniesz coś wygrywać to rozpieprzysz to na głupoty w sklepie lub jeśli grasz w knajpie to całość pójdzie przelewem z kraniku do kufelka.

Profil GG  

PostWysłany: Pon Maj 14, 2018 8:52 am 

Dołączenie: Pon Maj 14, 2018 8:38 am
Równiez jestem świeżym użytkownikiem, super opis, bardzo pomocny :)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość