Obecny czas: Sob Sie 18, 2018 12:06 pm

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Jaki styl obrazków preferujesz?
Wolę zunifikowany styl obrazków, dzięki temu czuję i widzę, że to wszystko jest jeden plan i jedno uniwersum. 20%  20%  [ 10 ]
Wolę kiedy obrazki są w różnych stylach, dzięki temu są bardziej interesujące i jest w nich więcej artyzmu. 79%  79%  [ 39 ]
Razem głosów : 49
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jaki styl obrazków preferujesz?
PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 2:03 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 23, 2007 12:23 pm
W związku z dyskusją, która wywiązała się w temacie [RIX] Rivals of Ixalan, zakładam tę ankietę. Ja uważam, że unifikacja obrazków jest jedną z gorszych rzeczy jakie przydarzyły się mtg w ostatnich latach, bo sprawia, że nie ma już miejsca na interesujące i artystyczne ilustracje kart. Jakie jest wasze zdanie? Pomimo ankiety preferuję nawet krótko uargumentowane odpowiedzi zamiast samego głosu.

W ankiecie jest możliwość zmiany głosu, jeśli ktoś zmieni zdanie po wyszukanych argumentach jakie zapewne w tym temacie padną.

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 2:08 pm 
Sorcerer
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lis 16, 2017 10:07 am
Zróżnicowanie stylów jest interesujące pod kątem kolekcjonerskim - znajdą się tacy, którzy zbierają karty z grafikami konkretnego autora. Przedstawiany świat jest ujęty w różnoraki sposób, mimo pewnych wytycznych przy tworzeniu, więc obraz jest szerszy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 3:13 pm 
Apprentice

Dołączenie: Wto Gru 05, 2017 8:37 am
Osobiście lubię, gdy cały set jest w podobnym stylu, ale różnice między setami/blokami są wysoce pożądane :)
Nie do każdej scenerii/historii pasuje styl mojej ulubionej Rebecci, niestety.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 6:12 pm 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sie 25, 2013 12:27 am
De facto optymalna była by dla mnie sytuacja gdyby poszczególne dodatki miały zunifikowane style ale między sobą różne. Z braku takiej opcji wybrałem opcję numer dwa.

Uważam że fotorealizm non stop i arty jak żywcem wyjęte screeny z gier komputerowych nie są fajne. Zarówno w nowych i starych setach zdarzają się zarówno bardzo dobre arty i babole. Wolę stary styl bo moim zadaniem w przeciwieństwie do generowanych komputerowo grafik ilustracje robione przez człowieka mają w sobie duszę.

Przykład arta z obecnej epoki który mnie urzekł to , ale nie tak jak jest widziany na karcie tylko pełny art którego niestety zasłania textbox. Moim ulubionym artystą jest Rebbeca Guay.

"Hey I'm paper, please nerf scissors because I'm fair, neither sharp edges nor hard surfaces here. Rock and scissors are unfair, it doesn't matter if the meta becomes 100 % me because I'm fair, I'm entitled to it".

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Jaki styl obrazków preferujesz?
PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 6:31 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Maj 14, 2009 1:54 pm
Bardziej niż unifikacja przeszkadza mi nędzna jakość. Te wszystkie stockowe tła, te drugo- a nawet pierwszoplanowe gęby postaci, które wyglądają jak przefiltrowane zdjęcia znajomych i rodziny 'artysty', niechlujnie wklejane obiekty, kiepsko wyglądające płomienie.

Unifikacja była fajna, jak jej było mało, bo wiele rzeczy było do odgadnięcia i skojarzenia, związek między Volrath's Stronghold i City of Traitors jest całkiem oczywisty, ale zauważyłem go niedawno. Może dlatego, że sam projekt lokacji jest nietypowy i oryginalny, zwłaszcza jak na dzisiejsze czasy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 7:57 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Lut 12, 2002 8:32 pm
Miejscowość: Sosnowiec
Ja jestem totalnym dziwakiem, bo uwielbiam arty w stylu czy ;)
Ale to oczywiście oznacza, że musiałem zaznaczyć drugą opcję :razz:

- Green Storm
- Paradox Artifacts

Profil GG  

PostWysłany: Wto Sty 16, 2018 9:26 pm 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Gru 19, 2009 10:44 pm
Miejscowość: Kraków
Opcja numer 2*. Te nowe rysunki są do porzygu wręcz nijakie i nie zostawiają autorom żadnej swobody artystycznej.

*no chyba żeby zamiast do stylu plastikowo-komiksowego zunifikowali arty tak, aby przypominały prace mojego ulubionego Darena Badera, wtedy jakoś bym przeżył :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Sty 18, 2018 10:22 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lut 25, 2010 11:23 pm
Miejscowość: Warszawa
Według mnie to pytanie jest trochę źle zadane, bo czym innym jest ujednolicenie stylu, a czym innym spójność ilustracji pod względem settingu.

Można mieć przewodnik po planie, sztywne wytyczne dotyczące wyglądu czy ubioru postaci, etc., a jednocześnie tworzyć prace, które mają specyficzny charakter. Zresztą wielu artystów wciąż trzyma się swoich rozpoznawalnych motywów: Kev Walker wciąż robi ziarniste, monochromatyczne arty; Chris Rahn cały czas ma pastelowe kolory i barokowe, dramatyczne światło; Rebecca Guay wciąż ma swoją akwarelową lekkość i gęsty kontur.

To, że nowe sety wyglądają coraz bardziej hiper-realistycznie to wypadkowa dwóch rzeczy:
  • rzadkiego zatrudniania przez art directorów tych artystów, którzy mają charakterystyczny styl (czy to z braku wolnych terminów, czy z obawy przed konfliktem stylu z settingiem)
  • faktu, że nowi artyści szkolą się obecnie głównie w mediach cyfrowych i na podstawie prac innych cyfrowych artystów, co homogenizuje styl

I żeby nie było - malarstwo cyfrowe nie oznacza, że praca będzie wygląda hiper-realistycznie i zawsze tak samo. Malarstwo cyfrowe to tylko medium, tak jak oleje czy akwarele. Do tego, jest to bardzo elastyczne medium, które może udawać inne, tradycyjne media. Ale to wymaga, żeby artysta wiedział co robi i był wyszkolony w prawidłowym i (co bardzo istotne) wydajnym imitowaniu tych klasycznych mediów. Ale większość tych artystów nowego pokolenia nie uczy się malować tradycyjnymi technikami i od razu przechodzi do tabletów. Uczą się z tutoriali innych cyfrowych artystów i potem wszystkie prace wyglądają podobnie.

I nawet jeśli taki artysta postanowi we własnym zakresie rozwinąć swój styl, to jeśli ma potem zlecenie, które mógłby skończyć w tydzień za pomocą wyćwiczonego, homogenicznego stylu, albo w 3 tygodnie, ale z pięknym olejowym sznytem, to wybierze krótszą opcję. Dzięki temu może zrobić więcej prac i więcej zarobić.

Image IZZET LEAGUE | Image JESKAI WAY | Image SĘDZIA L2

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 12:44 pm 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sie 25, 2013 12:27 am
Hmm, wynik ankiety mnie pozytywne zaskoczył. Ciekawe jak by wyszły wyniki tej ankiety (trochę lepiej dopracowanej) gdyby dotarła do szerszego grona.

"Hey I'm paper, please nerf scissors because I'm fair, neither sharp edges nor hard surfaces here. Rock and scissors are unfair, it doesn't matter if the meta becomes 100 % me because I'm fair, I'm entitled to it".

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 6:34 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Mnie ten wynik też nieco zaskakuje, ale bardzo pozytywnie - widzę, że nie każda grupa w internecie redditem. By pokazać nieco inne zdanie przekleję post z dyskusji RIX:
Galathar napisał(a):
Przepraszam bardzo, że tak ostro zacznę - ale bzdury piszecie ;p Się mi przypomina ten tekst, który o tej homogeniczności traktował. Cała masa vorthosów co jakiś czas udowadnia mi, że jest na tych grafikach coś ważnego dla fabuły, dla designu wizualnego setu, jego tworzenia. Teksty Linnemanna są tu szczególne, zawsze się z nich dowiaduję czegoś wartościowego i o magicowych artach, i o sztuce, i o tym jak obie rzeczy się łączą ze sobą.
Świetnym przykładem nawiązań jest zresztą ixalanowy motyw samotnego pirata na plaży. W tej chwili nie pomnę o którą kartę chodzi, ale ten kontekst to jedna z tych rzeczy, dzięki którym na ten konkretny art przestałem patrzeć jak na genericowy obrazek, a jak właśnie na reinterpretację starego kontekstu w realiach karcianki i współczesnego ilustratorstwa.

Zresztą, pal licho nawiązania. Ixalan ma świetne , , doskonałego Duressa, tokena Merfolka, świetnie zaprojektowane tyły DFC - mam tu na myśli ramki - a znalazłoby się pewnie jeszcze więcej tego. Zresztą, na wspomniane kaladeshiańskie artefakty nikt przecież nie narzekał. Co innego amonkhetowe ramki inwokacji. Dostali gracze coś innego, coś nietypowego, a choć nie wyklucza to narzekań na jakość wykonania, jakoś niewielu broniło na zasadzie 'nie podoba mi się, ale doceniam to, że chociaż spróbowali inaczej'. Ba, kręcenie nosem było nawet na walkery z SDCC. Ofkoz, ja bym chętnie zobaczył więcej artów jak ten Bolasa z plakatu na SDCC, ale ich rzadkość dziś podkreśla ich unikatowość. Tak samo jak zawsze czekam na geometryczne układy na kartach Terese Nielsen. Te kart wcale nie mają jednak więcej artyzmu niż spora część - nie wszystkie, rzecz jasna - grafik w regularnych dodatkach. Niekoniecznie są też tym, co gracze chcą zobaczyć. Kiedy pojawił się Striped Riverwinder więcej głosów było o tym czemu on tak bardzo odstaje od reszty HOU, a nie takich pochwalnych, że dostajemy coś innego. Może to kwestia innego zupełnie pokolenia, ale ewidentnie w tym wypadku ludzie woleli unifikację. A przynajmniej bardziej widoczny był dla mnie akurat ten głos. Podkreślę zresztą, że 'różność' polegała tu na wrażeniu bardziej komiksowego stylu przez dołożenie konturów... których tam de facto nie ma.

No i też muszę tu wspomnieć, że ikoniczne smoki Kamigawy są fenomalne, choć też od razu muszę przyznać, że nowa wersja O-Kagachi zupełnie do mnie nie trafia. Jak by co stara jest na Final Judgment.

Żeby nie było, tam w linkowanym tekście pada takie coś - 'Not all opinions are valued the same, though all opinions are valid.' I to jest zdanie, z którym się mocno zgadzam. Podobnie jak z inną opinią, żeby nie ignorować fanów, którym się nie podoba art/ramka. Jak więc mówię, że bzdury, to nie traktujcie tego nadmiernie poważnie Będę się jednak upierał, że jakkolwiek mogą wam się nie podobać nowsze arty i ich styl, to jednak odbieranie im 'artyzmu' idzie trochę za daleko w krytyce.

Lubię takie wypowiedzi - nie krótka, ale zwięzła, kulturalnie i logicznie wyjaśniająca dany pogląd. Do tego otagowane linki, miodzio :spoko:

Natomiast wspomniany przez Ciebie art tokena merfolka uważam za paskudny, w mojej opinii wygląda jak wfotoszopowane zdjęcie średnio wylanej figurki na nieskładne (choć ładnie namalowane) tło.
Spoiler:

Cytuj:
Ciekawe jak by wyszły wyniki tej ankiety (trochę lepiej dopracowanej) gdyby dotarła do szerszego grona.

Obawiam się, że nijak - obecne arty są tańsze do wykonania a wotc tnie koszta gdzie tylko może.

PostWysłany: Pon Sty 22, 2018 9:53 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Mikołaj napisał(a):
Natomiast wspomniany przez Ciebie art tokena merfolka uważam za paskudny, w mojej opinii wygląda jak wfotoszopowane zdjęcie średnio wylanej figurki na nieskładne (choć ładnie namalowane) tło.

Ach, Randy Gallegos. Jeden z najbardziej niekonsystentych artystów w historii Magica (obok Scotta M. Fischera). Ten Merfolk jest i tak o niebo lepszy niż te klasyki:

Spoiler:

Z drugiej strony gość stworzył takie perełki jak te:

Spoiler:

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 23, 2018 6:14 am 
Enchanter

Dołączenie: Śro Maj 11, 2011 9:48 pm
Mikołaj napisał(a):

Ha, być może zaskoczę, ale... zgadzam się. I się nie zgadzam jednocześnie. Co zabawniejsze, w tym wcale nie ma aż tak wielkiego paradoksu :D Tu ten art gdy widzę, to nie robi na mnie szczególnego wrażenia. Patrzę na obrazek i nie widzę nic czym bym się miał zachwycać.

Rzecz jednak w tym, że tuż obok na biurku mam ten token i ok, może nie jest to najpiękniejsza rzecz pod słońcem, ale rany, jakie on ma fantastyczne kolory. Jakie soczyste i żywe. Jak to się z ramką ładnie komponuje. I totalnie rozumiem jeśli komuś na żywo też się nie podoba, bo przyznać muszę, że to jest jednak zbyt ciemne i gubią się detale. Nic jednak nie poradzę - ja lubię takie przesycone low-key i ten niebieski kolor. Dlatego też RIXowy Naturalize z nietypową perspektywą też ma dla mnie swój urok. Przez kolory właśnie.

A że mam obok siebie RIXowego Saprolinga, to o nim też muszę wspomnieć - strasznie mi się podoba tam i światło i ten czerwony kolor kwiatu. I co więcej - na monitorze on też nie wygląda równie dobrze co na żywo. Swoją drogą, jeśli mówić o fotorealizmie, to właśnie w jego przypadku. W przypadku wielu innych kart to nie fotorealizm a hmmm nie pisałem o tym wcześniej, bo zapomniałem jak Linnemann to nazywał, a nie chce mi się sprawdzać - realizm, tak, ale czy fantasy realism, czy magic realism, czy jakoś inaczej? Nie przypomnę sobie. Chodziło w każdym razie o to, że to i owszem jest fantastyka, ale realistycznie pokazana. A to nie do końca to samo co fotorealizm.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 23, 2018 9:38 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

OmniSzron napisał(a):
I nawet jeśli taki artysta postanowi we własnym zakresie rozwinąć swój styl, to jeśli ma potem zlecenie, które mógłby skończyć w tydzień za pomocą wyćwiczonego, homogenicznego stylu, albo w 3 tygodnie, ale z pięknym olejowym sznytem, to wybierze krótszą opcję. Dzięki temu może zrobić więcej prac i więcej zarobić.

Ten trend jest niemiłosiernie wkurzający, dlatego bardzo mi się podobało jak Rahn skosił +11K$ za oryginał Ugina.

Galathar napisał(a):
rany, jakie on ma fantastyczne kolory. Jakie soczyste i żywe

Sprawdz nową Zeldę, tam to jest na żywo i 3 razy staranniej (może za wyj. low-key)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 23, 2018 9:59 am 
Administrator
Awatar użytkownika

pi pit peano napisał(a):
Ten trend jest niemiłosiernie wkurzający, dlatego bardzo mi się podobało jak Rahn skosił +11K$ za oryginał Ugina.

Za oryginał a wziął $16k+. :D Ale tu też trzeba przyznać, że on takie sumy wyciska, bo dostaje ikoniczne karty i jest jednym z najlepszych ilustratorów w dzisiejszym Magicu, z fantastycznym, klasycznym warsztatem malarskim. Inni artyści mogą się cieszyć jak oryginał pójdzie za $1k.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Sty 23, 2018 10:56 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Co ciekawe, Rahn debiutował na Bancie, który (to już moje osobiste zdanie) był takim trochę prapoczątkiem tego fantasy realizmu w mtg o którym wspominał galathar.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 24, 2018 6:54 am 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Paź 06, 2012 10:59 am
Miejscowość: Świdnik/Lublin
Davvi napisał(a):
Hmm, wynik ankiety mnie pozytywne zaskoczył. Ciekawe jak by wyszły wyniki tej ankiety (trochę lepiej dopracowanej) gdyby dotarła do szerszego grona.

Jak pytanie będzie tak tendencyjnie zadane, to sądzę, że identyczne :P

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 24, 2018 11:18 am 
Moderator
Awatar użytkownika

szeszej napisał(a):

Te pytania wynikały bezpośrednio z kontekstu tematu linkowanego w pierwszym poście. Jak Ty byś je postawił?

PostWysłany: Śro Sty 24, 2018 12:56 pm 
Apprentice

Dołączenie: Wto Gru 05, 2017 8:37 am
Ja bym tylko dodał opcję, o której już kilka osób tutaj mówiło: sety powinny różnić sie od siebie, ale wewnętrznie byc do pewnego stopnia zunifikowane :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 24, 2018 7:43 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Paź 06, 2012 10:59 am
Miejscowość: Świdnik/Lublin
Mikołaj napisał(a):
szeszej napisał(a):

Te pytania wynikały bezpośrednio z kontekstu tematu linkowanego w pierwszym poście. Jak Ty byś je postawił?

Przede wszystkim nie dodawałbym osądów, którez miejsca wpływają na odpowiadających. Pierwsza część odpowiedzi starczy. Omniszron też pisał wyżej o innym aspekcie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 24, 2018 9:42 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

szeszej, Sztuka, nawet popularna jak obrazki do mtg jest zawsze rzeczą wieloaspektową i zawarcie ich wszystkich w dwuwartościowym pytaniu jest niemożliwe. Podobnie z resztą "zbiór artów współczesnych" oraz "zbiór artów sprzed 2010" są przybliżeniami pewnego trendu a nie idealnym opisem zawartości. Stąd też pytania nie są zadane idealnie bo nie są one w stanie zawierać w sobie wszystkich aspektów obu trendów, ale to co było przedmiotem dyskusji z oryginalnego topicu czyli "różnorodność i artyzm" vs "unifikacja i poczucie spójnego uniwersum" nie zaś "ładne" vs "nieładne". I tę rolę ankieta spełnia, patrząc po ilości i treści wypowiedzi w obu tematach (łącznie z tymi sprzed powstawia ankiety) widać w nich dość wyraźne odwzorowanie wyniku. To ważne, bo pokazuje, że nawet pomimo sugerowanej przez Ciebie dużej tendencyjności pytania ludzie dość dobrze rozumieją zawarty w niej "problem".

Nie sądzę by dyskusja na temat tego czy większa ilość stylów jest bardziej interesująca była konieczna - to oczywiste, tutaj "więcej różnorodności" vs "więcej podobnego" wydaje się sprawą raczej zamkniętą. Natomiast jeśli chodzi o "więcej artyzmu" vs "więcej spójności" - można uznać to za tendencyjne bo faktycznie propaganda postmodernistyczna szczuje ludzi na przekonanie, że "artyzm" jest wartością wyższą niż "spójność" i pewnie w związku z tym intuicyjnie ludzie będą bardziej skłonni głosować na tę opcję. Teraz to widzę i muszę przyznać rację, nie pomyślałem jednak o tym podczas konstrukcji tematu. Nie mam natomiast najmniejszych wątpliwości, że przed digitalizacją artów było w nich więcej "artyzmu" nawet jeśli nie jestem tego w stanie obiektywnie wykazać, bo i niby jak? Dodam, że nie wynika to jedynie, albo nawet nie głównie z dygitalizacji, tylko z tego jak obecnie wygląda "przemysł fantasy artów".

EDIT:
tl;dr - To nie są jak sugerujesz "osądy", to logiczne konsekwencje postulatów, wyciągnięte dyskusji, której ta ankieta dotyczyła. Nie twierdzę, że pytania nie da się zadać lepiej, dokładniej i "neutralniej" natomiast nie uważam by wielce wpływało to na wynik oraz by nieuczciwie reprezentowało dane zagadnienie.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości