Obecny czas: Pią Paź 18, 2019 9:35 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ciekawostki lingwistyczne w Therosie
PostWysłany: Wto Cze 03, 2014 11:46 pm 
W sumie nie wiem gdzie to wrzucić, a może kogoś zainteresuje, ale czytając o świecie dodatku Theros i ucząc się jednocześnie greki wciąż odnajduję fajne ciekawostki językowe. W miarę możliwości będę dorzucał coś do tematu, ostatnio najbardziej zaciekawiły mnie:

Nyx (ἡ νύξ) jest wyrazem oznaczającym po prostu noc. Typowo indoeuropejski wyraz. Nykthos jest zaś zniekształconą formą dopełniacza tegoż słowa (nyktos, νυκτός). Zamiast zwyczajnego t mamy więc thetę (θ).

Imię bogini urobione zostało od słowa oznaczającego morze, thalassa (θάλασσα). Co ciekawe, nie jest to słowo rdzennie helleńskie, a więc indoeuropejskie. Achajowie podbijając tereny położone nad Morzem Śródziemnym przybywali z głębi kontynentu, gdzie słowo określające morze (indoeuropejskie, np. mar w łacinie) całkowicie wypadło z użytku. Zapożyczyli więc sobie takie dziwne coś z języka podbitego ludu.

Erebos (Ἔρεβος) to po prostu mroczne przejście z ziemi do Hadesu.

Tutaj jest ciekawiej. Nylea (νηλέα) to biernik żeńskiej formy imienia Neleus (Νηλεύς). Jego najbliższe powiązanie z łowami, jakie udało mi się znaleźć, wiążę się z bytnością tej postaci w serialu Gwiezdne Wrota, gdzie miał brać udział w łowach, jednak nie oglądałem i nie wiem na ile trafne jest to skojarzenie.

Proste, od helios (ἥλιος) czyli słońca.

Pyrphoros (πυρφόρος) to przymiotnik oznaczający "niosący ogień". Co ciekawe, w literaturze najczęściej odnosił się do błyskawic Zeusa.

Tyle na razie, w miarę czasu będę podrzucał co bardziej interesujące ciekawostki językowe.

PostWysłany: Śro Cze 04, 2014 5:52 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Paź 02, 2013 8:23 pm
Jeśli się mylę, to mnie popraw proszę -

Poly (πολυ) - wielo, Kranio (κρανίο) - czaszka. Polukranos jako wieloczaszkowiec.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Ciekawostki lingwistyczne w Therosie
PostWysłany: Śro Cze 04, 2014 8:46 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 27, 2009 12:29 am
Miejscowość: Warszawa
Good job Kebab! Świetnie, że Ci się chciało wyszukać i dzięki, że się tym podzieliłeś! Chcę więcej!!! :spoko:

Faza 3: jakieś 2/3 ludzi gra combem, pozostała 1/3 gra staxem;
Faza 4: ludzie pukają się w głowę i mówią "Pieprzyć to, wracamy do fazy pierwszej". :razz:

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Cze 04, 2014 10:26 am 
Cytuj:
Poly (πολυ) - wielo, Kranio (κρανίο) - czaszka. Polukranos jako wieloczaszkowiec.

Też bym się do tej interpretacji skłaniał, ale samo słowo kranos (κράνος) również istnieje i oznacza po prostu hełm.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 4 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość