Obecny czas: Pon Wrz 23, 2019 9:49 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 31 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zmiany w Organized Play od 2019
PostWysłany: Czw Paź 04, 2018 10:53 pm 
Zasłużony
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Wrz 11, 2002 3:45 pm
Miejscowość: Rawa - Wisła, Kłodnica - Odra, huty, kopalnie, wzgórza i lasy
https://magic.wizards.com/en/articles/a ... 2018-10-04

Rebranding GP na Magic Fest.

Mniej Magic Festów w Europie niż było GP. Nie ma Polski w 2019.

Zmiana struktury nagród na GP na bardziej płaską.

Pro Toury w ten sam weekend i w tej samej lokalizacji co GP.

Likwidacja systemu PPTQ-->RPTQ. Powrót do bezpośrednio kwalifikujących "PTQ", ale będą ich kilka różnych, czasem z biletem, czasem tylko z invitem, z różnym dostępem dla graczy i jeszcze nie do końca wiadomo gdzie, jak często i w jakiej ilości.

Jak dla mnie ciężko się jednoznacznie wypowiadać, póki się nie pozna szczegółów, ale wiadomo, że mniej GP i brak naszego polskiego boli.
Bezpośrednie qualifiery mogą być spoko, ale nie jeśli najbliższe Polski okażą się być np we Frankfurcie czy gdzieś równie "blisko". Podobała mi się ta struktura funkcjonująca w ostatnim czasie, bo jednak kto chciał ten grał "PTQ w starym stylu" w day2 GP, a jednocześnie PPTQ pozytywnie napędzały regularną grę competitive na poziomie lokalnym. Była jakaś motywacja do jeżdżenia. Wiem, że były regiony gdzie to funkcjonowało gorzej, ale mieszkając w Katowicach miało się praktycznie co tydzień minimum jeden jakiś ciekawy turniej do wyboru.
Teraz powrócimy do systemu gdzie (z punktu widzenia przeciętnego gracza) na turniej competitive jeździ się góra parę razy na kwartał. GPT już nie ma. To teraz chyba wedle wykładni wizardów najwyższym poziomem rozgrywek w sklepie będą Standard Showdowny i jeden weekend Championshipów co trzy miesiące;P Ale to jednak wszystko regular, a nie competitive.

Jest co prawda wzmianka, że niektóre sklepy będą mogły robić qualifiery. Ciekawe czy sami Wizardzi już wiedzą, co się pod tym kryje.

PS Ze spraw całkowicie trywialnych - ciekawe czy na ostatni sezon pptq, który się właśnie zaczyna w ten weekend, zrobią inną nową promke niż Noble Hierarch, czy zostanie ta sama na piąty kwartał z rzędu.

Ezra Thomas - Your an oxygen of a waste slot - Like · Reply · 3 · 2h
Renaud Giraldeau - You're a rare slot with waste oxygen. - Unlike · Reply · 4 · 2h

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 7:31 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 23, 2007 12:23 pm
Póki nie znamy szczegółów ciężko się wypowiedzieć - to chyba klasyczna odpowiedź na 99% wiadomości od korporacji. Niby cieszy to, że PTQ będą jedno stopniowe, szkoda, że nie wiadomo jak będą wyglądać i kiedy będą się odbywać. Szkoda natomiast, że nie wracają w związku z tym GPT, faktycznie competitive gra na poziomie lokalnym przestaje prawie istnieć. A szkoda - bo to właśnie od poziomu lokalnego zaczyna się w każdym sporcie.

Jedyne co od początku mogę ocenić na minus:
[LEGO] napisał(a):
Pro Toury w ten sam weekend i w tej samej lokalizacji co GP.

Jedną z najfajniejszych rzeczy na GP było właśnie to, że można było zagrać z prosami i chwilę z nimi pogadać - nie rozumiem czemu wotc postanowiło odłączać ich od grania części GP, bo przecież żaden nie wybierze GP nad PT. Bardziej płaski podział nagród również uważam za średni pomysł, ale akurat w przypadku GP to suma jest (i była jeszcze większym) problemem a nie podział.

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 7:48 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Kwi 06, 2007 10:06 am
Miejscowość: Kraków
W sumie to co mnie cieszy najbardziej to zarżnięcie pptq. Szkoda niby małych TO, że utracili te turnieje o jakimś tam stopniu prestiżu, ale nie wolno zapominać jaki to był okropny system... premiujący ludzi, którym chciało się co tydzień jeździć po okolicznych miasteczkach i, który maksymalnie rozwodnił system kwalifikacji.

Dużo łatwiej jest dorosłej osobie znaleźć czas dwa-trzy razy w sezonie by jechać na premium event nawet na drugi koniec kraju niż grindować pptq po to by i tak musieć jechać na rptq na drugi koniec kraju. Cieszyłbym się bardziej, ale cóż - na tę chwilę jeszcze nie mamy pewności, że „wraca stare” i wstrzymam konie póki nie dowiem się jak dokładnie ma nowy system wyglądać. Wtedy będę chwalił. Niemniej, usunięcie tego nowotworu jakim były pptq to na pewno krok w dobrym kierunku.

Profil GG  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 7:58 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sty 25, 2009 2:20 am
Miejscowość: Warszawa
Najgorsze jest obciecie GP w Europie z 16 na 11, w tym jak popatrzymy, to mamy w naszej okolicy Prage i Kopenhage, reszta w europie zachodniej. Jeszcze gorzej musi sie czuc Ameryka Poludniowa i Chiny, ktore dostaly slownie 0. No i oczywiscie boli brak czegokolwiek w Polsce. Niestety jak wiekszosc firm amerykanskich maja oni w rzyci rynek europejski. No i na pewno nie pomogla zmiana organizatora GP na CFB - dla nich latwiej jest zarabiac na tych amerykanskich niz tluc sie na inne kontynenty.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 8:20 am 
Moderator
Awatar użytkownika

A to prawda oczywiście, tak bardzo ucieszyło mnie ukręcenie łba pptq-som, że zapomniałem skrytykować ucięcie ilości GP w Europie, co oczywiście należy ocenić jednoznacznie negatywnie.

Profil GG  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 8:28 am 
Zasłużony
Awatar użytkownika

Mikołaj napisał(a):
Jedną z najfajniejszych rzeczy na GP było właśnie to, że można było zagrać z prosami i chwilę z nimi pogadać - nie rozumiem czemu wotc postanowiło odłączać ich od grania części GP, bo przecież żaden nie wybierze GP nad PT.

Mnie się wydaje, że właśnie wręcz odwrotnie, ta zmiana ściąga wszystkich prosów naraz w to samo miejsce gdzie grają normalsi i dzięki temu pozwala im bezpośrednio kibicować. Powiedziałbym, ze to urozmaicenie weekendu gp, a szansa na trafienie prosa w morzu graczy na gp i tak była znikoma. Choć i tak będzie większa, skoro wszyscy którzy odpadną w day1 Pro Touru zapiszą się na main event w sobotę. Raczej będzie ich więcej w turnieju niż normalnie.

Mikołaj napisał(a):
W sumie to co mnie cieszy najbardziej to zarżnięcie pptq. Szkoda niby małych TO, że utracili te turnieje o jakimś tam stopniu prestiżu, ale nie wolno zapominać jaki to był okropny system... premiujący ludzi, którym chciało się co tydzień jeździć po okolicznych miasteczkach i, który maksymalnie rozwodnił system kwalifikacji.

Dużo łatwiej jest dorosłej osobie znaleźć czas dwa-trzy razy w sezonie by jechać na premium event nawet na drugi koniec kraju niż grindować pptq po to by i tak musieć jechać na rptq na drugi koniec kraju. Cieszyłbym się bardziej, ale cóż - na tę chwilę jeszcze nie mamy pewności, że „wraca stare” i wstrzymam konie póki nie dowiem się jak dokładnie ma nowy system wyglądać. Wtedy będę chwalił. Niemniej, usunięcie tego nowotworu jakim były pptq to na pewno krok w dobrym kierunku.

Najbardziej z likwidacji cieszą się ludzie, którzy ich nie grywali zbyt wiele. To tak jak na standard w internecie narzekają ci, co go nie grają. :) Nie mówię, że to był najlepszy system, ale wielu graczom dawał fajną możliwość do grania, więc trochę zawistnie brzmią te słowa o nowotworze.

Renaud Giraldeau - You're a rare slot with waste oxygen. - Unlike · Reply · 4 · 2h

Profil E-mail GG  

Temat postu: Re: Zmiany w Organized Play od 2019
PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 10:12 am 
Moderator
Awatar użytkownika

[LEGO] napisał(a):
Najbardziej z likwidacji cieszą się ludzie, którzy ich nie grywali zbyt wiele. To tak jak na standard w internecie narzekają ci, co go nie grają. :) Nie mówię, że to był najlepszy system, ale wielu graczom dawał fajną możliwość do grania, więc trochę zawistnie brzmią te słowa o nowotworze.

No ale jest powód, dla którego np. ja nie grałem ich wiele; brak czasu, motywacji i chęci by grindować na, często, szesnastosobowych turniejach udających coś poważnego, nie raz dodatkowo rozgrywanych w małych miejscowościach. Jeśli wrócą ptq, które są, w przeciwieństwie do pptq, poważnymi turniejami, dającymi bezpośredni invite na pro tour i będącymi takimi w zasadzie rptq bez tego szczebla grindowania, to przecież wszyscy gracze na tym zyskają. To będą turnieje, które zmotywują by przysiąść, zrozumieć i obtestować format, przygotować się i wygospodarować czas wolny, coś czego nigdy nie robiłem w związku z pptq, a zdarzało się tylko przed nationalsami/GP/rptq.

Mam jakieś porównanie, bo pamiętam dawne czasy, jak i obecne i w systemie pptq granie competetive było w zasadzie awykonalne dla kogoś komu nie chciało się jeździć w sezonie co tydzień do różnych dziwnych lokacji, teraz, jeśli, dajmy na to, mielibyśmy 2-3 duże ptq na sezon to na pewno będę dość zmotywowany by odwiedzić każde i pewnie nie tylko ja :).

Profil GG  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 10:49 am 
Archmage

Dołączenie: Pią Lip 26, 2013 9:03 pm
I tak będziesz musiał grindować. Tylko, że tym razem punkciki, by dostać invita na taki turniej. Open PTQ będą TYLKO na GP. Ludki w sieci przebąkuje, że będzie potrzebne ich mieć co najmniej 500. Bez PPTQ i GP w domu, z jednym dużym turniejem rocznie dającym więcej PP (Nationalsy) będzie musiał regularnie FNM grać by dostać sie na taki turniej. Różnica będzie tak, że zamiast grindowac PPTQ, które były turniejami competetive, z większą pulą nagród, teraz będziesz grał o paczuszkę lub dwie :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 11:04 am 
Moderator
Awatar użytkownika

MGGG, 500 punktów to DUŻO, dużo mniejszy problem niż konieczność jeżdżenia po Polsce co weekend. W tym roku, od 28. maja, bez GP i z jednym zagranym rptq i jednymi nationalsami, mam na tę chwilę 782, a nie zagrałem ani jednego pptq, ani jednego fnma i ani jednego shodowna w tym czasie, więc trochę nie wierzę w matematykę, którą przedstawiłeś :D. Wystarczy wyspajkować jakieś jedno GP/zrobić top64 nationalsów, co nie oszukujmy się, nie jest zbyt ciężkim zadaniem i te punkty wpadają same. A no i jeszcze store championshipy mają jakiś korzystny przelicznik, bo za 3 zagrane dostałem 150 punktów :O.

Profil GG  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 11:36 am 
Archmage

500 to przykład. Może być również 1300 albo też 300 jak na Nationalsy. Zobaczymy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 11:45 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Kwi 30, 2008 10:56 am
Miejscowość: Bractwo Soku Mocy
Rarian napisał(a):
często, szesnastosobowych turniejach udających coś poważnego, nie raz dodatkowo rozgrywanych w małych miejscowościach.

Przypomniały mi się jeszcze starsze czasy (tak z 10 lat temu) i rozrzut wielkości NQ - Łódź czy Warszawa zbierały po prawie 100 osób, a na koniec sezonu jechało się do Lublina czy Tarnowa i grało 4 rundy walki o top8 :E

Jeśli o mnie chodzi to tak: nie podoba mi się ucięcie GP w Europie. Spłaszczenie nagród - to akurat wydaje mi się nie takie głupie, można mieć o jedno gorsze rozdanie więcej i ciągle mieć zwrot kosztów transportu, podczas gdy dla amatorów największą nagrodą za topa w GP i tak zawsze była kwalifikacja na PT, a nie sama kasa. O właśnie, wiadomo coś jak z kwalifikacją z GP - czy coś się w tym względzie zmienia?
Na pewno na plus trzeba ocenić to, że przy okazji weekendów GP będą aż 3 normalne ('open') PTQ. W końcu będzie warto kopsnąć się na event już z rana w piątek ;)
Co do nowych PTQ z wymaganym progiem - ciężko powiedzieć nie znając progu, ale na pewno ma to swoje zady i walety. Z mojego punktu widzenia opcja wejścia od razu na turniej z bezpośrednią kwalifikacją jest na plus - podzielam tu zdanie Rariana. Natomiast obawiam się, ze dla wielu osób zaczynających od zera i pochodzących z miejsc bez lokalnej sceny konieczność uzbierania tych punktów może być sporym problemem. My (czyt: osoby które się jak dotąd w tym temacie wypowiedziały) skoczymy sobie na jakieś GP, zagramy w Nationalsach i rzeczywiście nawet te 700 pkt zebrać to nie problem. Natomiast taki przysłowiowy Jaś z liceum, który nie może sobie jeszcze pozwolić na wycieczkę na GP za granicę, teraz musi się bardzo nagimnastykować, żeby zacząć grać poważniej - bez PPTQ będzie ciężej uzbierać punkty na MPki, bez MPków będzie ciężko uzbierać punkty na PTQ, bez PTQ będzie ciężko zebrać punkty na kolejne MPki i koło się zamyka.

przeczytałem Twój wywód, po czym z ciekawości sprawdziłem od kiedy jestem zarejestrowany na forum, okazało się, że od 2007. To oznacza, że to co przeczytałem powyżej było najbardziej absurdalnym wywodem od prawie 10 lat

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 11:54 am 
Mage

Dołączenie: Wto Wrz 18, 2007 6:13 pm
Miejscowość: Krzyżanowice/Iłża
A ktoś czytał cały artykuł? Podpisuje się pod postem Rariana. Wiecie że mają być 4 rodzaje kwalifikacji? Gp, open ptq, invite ptq i open ptq z kilkoma slotami, no i oczywiście online ptq. Brak gp w Polsce boli. Podział nagród lepszy. Jeżeli o mnie chodzi, to będzie tak że będą invite ptq dla ludzi którzy np. mają pro pointy, ale brak kwalifikacji, są gwiazdami, ale coś nie pyklo. Do tego ptq tak jak to było dawniej, albo nawet więcej ich będzie niż wcześniej. No i mega turnieje wielkie otwarte, na styl jednodniowych mp'kow, gdzie cały top jedzie na pt.

Trzeba reaktywować Bractwo Soku Mocy!!!!!!
Ehh te wyjazdy, testing i w ogóle. Tak jak pisał Rariana, to będą znacznie lepsze turnieje, bez co tygodniowego jeżdżenia i grania. Mam czas wieczorami, testing. Mam wolny weekend( a jakże sam sobie ustawie), jadę na ptq.

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 12:14 pm 
Archmage

Jeszcze raz to napisze:
Open PTQ beda tylko na GP
Invite PTQ w sklepach na ksztalt obecnych RPTQ.

https://twitter.com/blakepr/status/1047 ... 59040?s=19

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 1:42 pm 
Mage

Dołączenie: Wto Wrz 18, 2007 6:13 pm
Miejscowość: Krzyżanowice/Iłża
Ja chyba nie umiem angielskiego, ale dla mnie w tym linku co dałeś jest napisane, że na GP będą open, a nie że tylko tam będą open.

PostWysłany: Pią Paź 05, 2018 1:42 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

100% popieram Rariana, rozwodniony system kwalifikacji na PT sprawiał, że znacznie trudniej było dostać się osobom, które poza magicem mają inne zajęcia (+to, że nie można być jeszcze pewnym jak to ostatecznie wypadnie). Osobom zaś grindującym niewiele to zmienia. Taki "Jasiu", który dobrze grał lokalnie i tak musiał potem jechać na RPTQ. Faktycznie szkoda, że z lokalnej sceny odpada (kolejny!) turniej competitive, ale wizardzi od lat dążą do ograniczenia competitive grania u playerów, którzy nie są proplayerami, więc to po prostu konsekwencja długofalowego działania a nie skutek uboczny poprawienia systemu PTQ.

[LEGO] napisał(a):
Mnie się wydaje, że właśnie wręcz odwrotnie, ta zmiana ściąga wszystkich prosów naraz w to samo miejsce gdzie grają normalsi i dzięki temu pozwala im bezpośrednio kibicować. Powiedziałbym, ze to urozmaicenie weekendu gp, a szansa na trafienie prosa w morzu graczy na gp i tak była znikoma. Choć i tak będzie większa, skoro wszyscy którzy odpadną w day1 Pro Touru zapiszą się na main event w sobotę. Raczej będzie ich więcej w turnieju niż normalnie.

Większość pro-playerów z którymi fani chcą mieć okazję zagrać zazwyczaj nie odpada po pierwszym dniu PT. Kibicowanie na żywo dość trudno mi sobie wyobrazić - i tak będzie na ekranie a nie przy stoliku. Do tego nie sądzę bym kiedykolwiek wybrał siedzenie i oglądanie jak gra ktoś inny na Magic Fest, kiedy sam będę mógł w tym czasie grać.

PostWysłany: Sob Paź 06, 2018 2:21 pm 
Mage

Dołączenie: Śro Lut 27, 2008 5:20 pm
Mikołaj napisał(a):
Faktycznie szkoda, że z lokalnej sceny odpada (kolejny!) turniej competitive, ale wizardzi od lat dążą do ograniczenia competitive grania u playerów, którzy nie są proplayerami, więc to po prostu konsekwencja długofalowego działania a nie skutek uboczny poprawienia systemu PTQ.

patrząc na zmiany w wynagradzaniu prosow na przestrzeni ostatnich 10 lat to u nich tez daza to ograniczania gry...

Anyway, dla mnie powrot do zwyklych PTQ to niby zmiana na lepsze, bo faktycznie latwiej zagrac 1 turniej niz 2-3, ale z drugiej strony ktos taki jak ja czy ci ktorzy wypowiadali sie powyzej raczej nie powinni byc glownym targetem.
Ogolnie mam wrazenie, ze ktos u wizardow wyslal mail do teamu zajmujacego sie organizated play w stylu "ej jakis randomowy pros robi strajki... wezcie wrzuccie jakas losowa zmiane, zeby nie bylo ze lekcewazymy graczy"

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 08, 2018 9:01 pm 
Zasłużony
Awatar użytkownika

Rarian napisał(a):
No ale jest powód, dla którego np. ja nie grałem ich wiele; brak czasu, motywacji i chęci by grindować na, często, szesnastosobowych turniejach udających coś poważnego, nie raz dodatkowo rozgrywanych w małych miejscowościach. Jeśli wrócą ptq, które są, w przeciwieństwie do pptq, poważnymi turniejami, dającymi bezpośredni invite na pro tour i będącymi takimi w zasadzie rptq bez tego szczebla grindowania, to przecież wszyscy gracze na tym zyskają. To będą turnieje, które zmotywują by przysiąść, zrozumieć i obtestować format, przygotować się i wygospodarować czas wolny, coś czego nigdy nie robiłem w związku z pptq, a zdarzało się tylko przed nationalsami/GP/rptq.

Mam jakieś porównanie, bo pamiętam dawne czasy, jak i obecne i w systemie pptq granie competetive było w zasadzie awykonalne dla kogoś komu nie chciało się jeździć w sezonie co tydzień do różnych dziwnych lokacji, teraz, jeśli, dajmy na to, mielibyśmy 2-3 duże ptq na sezon to na pewno będę dość zmotywowany by odwiedzić każde i pewnie nie tylko ja .

Ogólnie to piłem do tego, że twój pierwszy post wybrzmiał mniej więcej tak:

"Inni mieli czas na granie pptq, ale ja nie miałem, więc cieszę się, że je zaorają, mimo że nawet nie wiem czy nowy system dla mnie będzie lepszy. Grunt, że uśmiercą rakowe pptq, których ja grać nie mogłem".

No jakby nie było, trochę egoistyczne podejście;)

Rarian napisał(a):
Jeśli wrócą ptq, które są, w przeciwieństwie do pptq, poważnymi turniejami, dającymi bezpośredni invite na pro tour i będącymi takimi w zasadzie rptq bez tego szczebla grindowania, to przecież wszyscy gracze na tym zyskają.

Na żadnym systemie nie zyskują wszyscy gracze, tylko ta grupa, której bardziej on pasuje. System który nastanie, prawdopodobnie, ale nie na pewno, będzie bardziej korzystny dla tych, którzy nie mają wiele czasu na regularną grę na żywo. Pytanie podstawowe powinno być o to, na co uwagę zwrócił Kopeć, czyli o którego gracza Wizardzi powinni dbać w pierwszej kolejności. Tego co gra regularnie co tydzień, czy tego który chce zespike'ować jeden turniej na miesiąc lub dwa.

Rarian napisał(a):
brak czasu, motywacji i chęci by grindować na, często, szesnastosobowych turniejach udających coś poważnego, nie raz dodatkowo rozgrywanych w małych miejscowościach

Rarian napisał(a):
w systemie pptq granie competetive było w zasadzie awykonalne dla kogoś komu nie chciało się jeździć w sezonie co tydzień do różnych dziwnych lokacji

To już taka próba zohydzenia sobie pptq na siłę. Nie dość, że celując w slota to właśnie najlepiej takie turnieje grać w jak najmniejszym gronie, bo łatwiej wygrać, to tak naprawdę większość z nich miała dużo większą frekwencję niż piszesz i spokojnie dało się wyłuskać dla siebie w sezonie sporo pptq w "większych" miastach. O ile dla kogoś to grało jakąkolwiek rolę przy decyzji grać czy nie.
No i wcale nie trzeba było grać na wszystkich. Właściwie to tacy totalni grinderzy stanowili zdecydowaną mniejszość osób, które grywały te turnieje, ponieważ głównie angażowały one lokalne play-grupy.

No nie jest na pewno tak, że za wszelką cenę chcę bronić pptq i podważać te zmiany, zwłaszcza że nie wiadomo jeszcze, co te zmiany w praktyce oznaczają. Ale zwracam uwagę na to, że likwidując system pptq, Wizardzi po prostu niszczą regularną grę competitive na poziomie lokalnym. A tego trochę szkoda. No chyba, że te invite-only turnieje zapełnią tę lukę, ale coś mi się nie chce wierzyć.

W ogóle, to te wszystkie zmiany są opisane bardzo mgliście, ale nie zdziwię się, jeśli efekt całości będzie taki:

- będą turnieje PTQ ze slotem i przelotem, rozgrywane podczas GP, czyli dokładnie tak samo jak jest teraz, z ta różnicą, że będą trzy na weekend zamiast jednego lub dwóch jak to było ostatnimi czasy. Tyle, że samych GP będzie mniej. I kwalifikacja tylko na "lokalne" pro toury, bez opcji na wycieczkę za ocean czy do Azji. Trochę poprawa (?) ale niewielka.

- system cotygodniowych pptq zamieni się z powrotem w system raptem kilku* ptq na kwartał, tyle że tym razem z samym slotem bez przelotu, czyli downgrade do rozwiązania, które obowiązywało wiele lat temu

*wcześniej opcją były dwa ptq na Polskę i powiedzmy po jednym w Czechach i Niemczech jeśli ktoś był wystarczająco zdeterminowany - to ile by ich musiało być na kwartał, żeby wyrównać to, że tracimy w nagrodach bilet?

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Wto Paź 09, 2018 7:29 am 
Moderator
Awatar użytkownika

[LEGO] napisał(a):
Pytanie podstawowe powinno być o to, na co uwagę zwrócił Kopeć, czyli o którego gracza Wizardzi powinni dbać w pierwszej kolejności. Tego co gra regularnie co tydzień, czy tego który chce zespike'ować jeden turniej na miesiąc lub dwa.

A może tak o obu? Przecież ten co regularnie gra co tydzień powinien nabić punkty by móc grać na PTQ, nie widzę szczególnej straty w tym względzie. Natomiast obecny system PPTQ i RPTQ zdecydowanie premiował graczy o większej ilości wolnego czasu.
[LEGO] napisał(a):
zwracam uwagę na to, że likwidując system pptq, Wizardzi po prostu niszczą regularną grę competitive na poziomie lokalnym. A tego trochę szkoda. No chyba, że te invite-only turnieje zapełnią tę lukę, ale coś mi się nie chce wierzyć.

To niestety prawda. Mam też niestety obawy, że to co piszesz w dalszej części się spełni - wcale nie będzie lepiej.

Tymczasem należałoby:
1. Przywrócić GPT - to były fajne turnieje, dodatkowo mobilizujące zwycięzce na wybranie się na GP.
2. Połączyć obecny system PPTQ z starym/nowym systemem - nic nie stoi na przeszkodzie by PTQ były otwartymi turniejami dla ludzi z jakimś rankingiem, ale do tego na PPTQ mogliby zarobić wejściówkę ludzie bez rankingu. Ew. zarobić jedno-rundowego bye.

Problem tylko polega na tym, że wizardzi nie chcą więcej competitive grania, więc nie starają się jego ilości zwiększyć, ale ograniczyć. Do tego dochodzi po prostu nachalna promocja T2 - Standard Showdown ma być najwyższym poziomem turniejem na szczeblu lokalnym i pierniczyć wasze Moderny.

PostWysłany: Wto Paź 09, 2018 9:18 am 
Zasłużony
Awatar użytkownika

Mikołaj napisał(a):
A może tak o obu?

No ale własnie obecny system daje opcje obu grupom. Ten co chce grindować tylko raz na jakis czas może już teraz jechać na gp, zagrac ptq w piątek, main event w sobotę i jeśli day1 nie siądzie, to ma znowu ptq w niedzielę.

Mikołaj napisał(a):
Przecież ten co regularnie gra co tydzień powinien nabić punkty by móc grać na PTQ, nie widzę szczególnej straty w tym względzie.

Te punkty to jakaś drugorzędna sprawa. Owszem, dla większości graczy będzie dużo trudniej uciułać pwp na bye na gp i na nationalsy, ale rzeczywiście nie spodziewam się, żeby było ciężko uzbierać je na granie ptq.
Tyle że tu nie chodzi o punkty, tylko o okazję do pogrania competitive turniejów na własnym podwórku. Czemu odbierać to tym, którzy chcą to robić?

Mikołaj napisał(a):
Natomiast obecny system PPTQ i RPTQ zdecydowanie premiował graczy o większej ilości wolnego czasu.

No piszecie tak jakby to było coś złego, że są ludzie, którzy chcą dużo grać w magica w swojej okolicy i powinni się z tego tłumaczyć. Może nawet czuć wstyd? :razz:

Mikołaj napisał(a):
Mam też niestety obawy, że to co piszesz w dalszej części się spełni - wcale nie będzie lepiej.

No myślę, że tu jest najważniejsza niewiadoma nowego systemu. Czy będzie jakiś pośredni turniej ptq pomiędzy prawdziwym ptq rozgrywanym na gp (z biletem) i tym ptq krajowym (bez biletu). I ile będzie tych ostatnich.

Mikołaj napisał(a):
Tymczasem należałoby:
1. Przywrócić GPT - to były fajne turnieje, dodatkowo mobilizujące zwycięzce na wybranie się na GP.
2. Połączyć obecny system PPTQ z starym/nowym systemem - nic nie stoi na przeszkodzie by PTQ były otwartymi turniejami dla ludzi z jakimś rankingiem, ale do tego na PPTQ mogliby zarobić wejściówkę ludzie bez rankingu. Ew. zarobić jedno-rundowego bye.

Do pptq to już raczej teraz nie wrócą, żeby się nie zbłaźnić. Ale powrót gpt jest chyba realny w dłuższej perspektywie.

EDIT
Cytuj:
No myślę, że tu jest najważniejsza niewiadoma nowego systemu. Czy będzie jakiś pośredni turniej ptq pomiędzy prawdziwym ptq rozgrywanym na gp (z biletem) i tym ptq krajowym (bez biletu). I ile będzie tych ostatnich.

Ok, odpowiadam sobie sam, bo wcześniej nie natknąłem się na ten plik:
https://docs.google.com/document/d/1uHj ... 6NZag/edit

Wynika z niego, że do wymienionych przeze mnie wcześniej dwóch trybów kwalifikacji dochodzi "professional event", który może mieć więcej niż jeden invite, ale nie musi (o biletach nie ma wzmianki). Pytanie czy ten rodzaj eventu będzie przynajmniej raz na sezon w Polsce, czy na najbliższy będzie trzeba jechać do Niemiec/Francji.

Także ja coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że te szumne zmiany to nic innego jak powrót do ery starych ptq w trybie bezbiletowym. Po prostu cofamy się o prawie dziesięć lat w tym względzie.

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Wto Paź 09, 2018 10:59 am 
Moderator
Awatar użytkownika

[LEGO] napisał(a):
Mikołaj napisał(a):
Natomiast obecny system PPTQ i RPTQ zdecydowanie premiował graczy o większej ilości wolnego czasu.

No piszecie tak jakby to było coś złego, że są ludzie, którzy chcą dużo grać w magica w swojej okolicy i powinni się z tego tłumaczyć. Może nawet czuć wstyd? :razz:

Nie piszemy, że to źle, że teoretycznie competitive granie premiuje grających najwięcej a nie gających najlepiej. Jeśli pokazujesz się raz na rok i wygrywasz PTQ/Mistrzostwa Kraju to znaczy, że grasz lepiej od tych wszystkich typków co pojechali na 10 PPTQ w sezonie i cudem wygrali jedno - albo zesplitowali w top4 i nikt inny nie chciał slota. Ja np znacznie bardziej lubiłem DCI ranking bo typek idący co weekend na FNMie 2-2 nie nabijał więcej punktów niż typek, który gra raz na miesiąc i szedł 4-0.

Kompletnie też nikt nie neguje tego, że zabranie competitive turnieju ze sceny to zło - po prostu system jaki powodował ten turniej sprawiał trudności rzeszy ludzi, którzy nie mieli mnóstwo wolnego czasu a grali całkiem nieźle. Competitive nie polega na graniu dużo, tylko graniu dobrze. Bez wątpienia granie dużo ma wpływ na jakoś gry, ale nie jest z tym tożsame.

[LEGO] napisał(a):
Także ja coraz bardziej się utwierdzam w przekonaniu, że te szumne zmiany to nic innego jak powrót do ery starych ptq w trybie bezbiletowym. Po prostu cofamy się o prawie dziesięć lat w tym względzie.

Parafrazując Rudiego z Alpha Investement - "WOTC to najgorzej działająca firma posiadająca najlepszą grę". Uwielbiam magica, ale mam coraz mniejszą ochotę "uczestniczyć w magicu". Sądzę, że za jakiś czas będą pojawiać się oddolne competitive turnieje wysokiej rangi - może nawet w jakiś egzotycznych formatach jak French Commander, Pauper czy PreModern.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 31 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość