Obecny czas: Pon Gru 10, 2018 4:00 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Najnowsze artykuły dotyczące Magic: the Gathering
PostWysłany: Wto Sty 30, 2018 7:18 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Paź 02, 2013 8:23 pm
Jeżeli jeden zażartował, a drugi odebrał to dokładnie jako żart, to dyskwalifikowanie obu może się wydawać decyzją na wyrost. Z drugiej strony magic ma być w pełni czystą grą, bez cienia hazardu i innych nielegalnych praktyk. Ciężko to rozstrzygnąć.

Profil E-mail  

Temat postu: Najnowsze artykuły dotyczące Magic: the Gathering
PostWysłany: Śro Sty 31, 2018 12:27 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sty 25, 2009 2:20 am
Miejscowość: Warszawa
Infografika o 25-letniej historii mtg: https://magic.wizards.com/en/content/ma ... r-timeline . Przywodzi troche wspomnien, szczegolnie dla takich dinozaurow jak ja :mrgreen: .

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 31, 2018 2:01 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Kwi 06, 2007 10:06 am
Miejscowość: Kraków
Cytuj:
Dziwne. Z tego co pamietam, to na drugim roku uczyli mnie, ze jednym z warunkow waznosci oswiadczenia woli jest zlozenie go 'na serio'. Zasady mtg to obv odrebny system, ale pewne zdroworozsadkowe reguly powinny byc zachowane wszedzie. Po regulach prywatnej gry spodziewalbym sie nawet wiekszej racjonalnosci -prawo krajowe to badz co badz tylko wypadkowa poziomu cywilizacyjnego danej nacji.

Ale to nie jest dobre porównanie. Bribery to coś z czego nie można żartować, to absolutny temat tabu. Ktoś na reddicie dał fajne porównanie, dużo bardziej trafne imho niż przepisy prawa cywilnego; jeżeli na lotnisku podczas kontroli powiesz, że „a tak w ogóle to wnoszę bombę na pokład, hehe” i użyjesz obiektywnie oczywistej konwencji żartu to i tak zostaniesz zatrzymany. Takie przepisy. Na turnieju mtg możesz żartować niemal ze wszystkiego, poza... ustawieniem wyników meczu w oparciu o przekupstwo/zdarzenia losowe i nie wiem po co ktoś miałby śmieszkować akurat z tego. Albo dlaczego ktoś grający na tym poziomie miałby tego nie wiedzieć. Nie jest ważne czy obiecasz opponentowi 500 dolców czy gwiazdkę z nieba - powinieneś dostać DQ, podobnie jak i Twój przeciwnik jeśli nie zawoła sędziego. Naprawdę nie wiem ile razy to musi być wszędzie wałkowane by ludzie zapamiętali, że rzucanie kostką/przekupstwo to dyskwalifikacja i natychmiast trzeba wołać sędziego gdy zaproponuje to opponent.

Reasumując popieram decyzję sędziów.

Profil GG  

PostWysłany: Śro Sty 31, 2018 2:49 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 23, 2007 12:23 pm
Rarian napisał(a):
Naprawdę nie wiem ile razy to musi być wszędzie wałkowane by ludzie zapamiętali, że rzucanie kostką/przekupstwo to dyskwalifikacja i natychmiast trzeba wołać sędziego gdy zaproponuje to opponent.

Do końca świata. Niestety duża część ludzi, nawet stuprocentowo uczciwych, będzie unikać konfrontacji, która zapewne pojawiłaby się przy wezwaniu sędziego. Tak to po prostu działa i sądzę, że edukacja na temat zasad nie wpłynęłaby wiele na statystyki wzywania sędziów po dowcipie.

Rozważ też inną sytuację - grasz o top8 i zamiast randoma po przeciwnej stronie stołu masz przyjaciela z którym przyjechałeś na turniej. Jako, że dowcipniś z niego powszechnie znany częstuje Cię tekstem - "jak poddasz to w drodze powrotnej będziesz mógł siedzieć z przodu zamiast jechać w bagażniku". Wołasz sędziego czy nie?

EDIT: To co napisałem nie jest deklaracją jakobym źle oceniał decyzję sędziów. Nie było mnie tam, nie znam dość szczegółów, nie jestem wstanie. Zasady natomiast są dość jasne w tym temacie.

PostWysłany: Śro Sty 31, 2018 2:59 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Maj 14, 2009 1:54 pm
Z ukaraniem zartujacego nie mam problemu, nawet bardziej surowo niz w przypadku 'bomby' (bo z bomba mozna sprawdzic czy rzeczywiscie zartowal). Ale 'zartowany' nie powinien az tak bardzo oberwac.
Nie ze wzgledu na niego (powinien znac zasady) ale ogolnie, przez wzglad na klimat imprezy. Ktos pisal na redicie, ze wotc reklamowalo ten konkretny turniej jako 'impre rowniez dla swiezych graczy'.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Sty 31, 2018 3:00 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Kwi 06, 2007 10:06 am
Miejscowość: Kraków
Cytuj:
Wołasz sędziego czy nie?

Jeżeli są jacyś świadkowie (a jeśli trzymamy się konwencji gry o top8 GP to są), którzy rozumieją język polski to, z bólem serca, ale wołam. Tak samo jak zawołam gdy kumpel na GP nie odsłoni z confidanta albo zrobi mulligan do 7. Po prostu takie są reguły gry, w którą obaj gramy i, na które niejako z automatu się godzimy. Oczywiście powiem sędziemu, że wiem, że był to żart, ale wiem też, że muszę zgłosić taką sytuację, bo inaczej obydwojgu nam grozi dyskwalifikacja. Jeżeli kumpel miałby pretensje no to cóż... trudno, powinien zrozumieć, że to nie złośliwość/chęć wygranej przez jego DQ, a dostosowanie się do zasad gry, do których on się nie dostosował swoim zachowaniem mogącym wyrządzić krzywdę nam obydwojgu.
Cytuj:
Ale 'zartowany' nie powinien az tak bardzo oberwac.

Ale żartowany pewnie oberwie mniej, bo raczej nie grozi mu ban, ktorego może spodziewać się żartujący :D ale niech tu się lepiej wypowie jakiś sędzia.

Profil GG  

PostWysłany: Śro Sty 31, 2018 5:55 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Paź 06, 2012 10:59 am
Miejscowość: Świdnik/Lublin
Bardzo polecam tutaj doskonały artykuł (he he) o tym, jak za co właściwie można dostać DQ. Dowiecie się, jak uniknąć przykrych niespodzianek ;-)

http://www.mtgnews.pl/artykuly/44-jak-nie-dostac-dq

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lut 01, 2018 12:01 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Rarian, Satysfakcjonujące wyjaśnienie, dzięki. Co prawda ja na 99% nie zawołałbym sędziego w takiej sytuacji, bo nie uznałbym tego za próbę przekupstwa, ale rozumiem postawę.

szeszej, Dzięki za przypomnienie o artykule, faktycznie bardzo dobry :spoko: Był wydany w 2016, czy od tego czasu zaszły jakieś zmiany lub są rzeczy, które chciałbyś dodać?

PostWysłany: Pią Lut 02, 2018 6:53 am 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Paź 06, 2012 10:59 am
Miejscowość: Świdnik/Lublin
Nie przypominam sobie, żeby coś się zmieniało w tych punktach w ciągu ostatniego roku (jeśli się mylę, to prosze o info i się zaktualizuje)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 05, 2018 2:38 am 
Enchanter

Dołączenie: Śro Maj 11, 2011 9:48 pm
Ciekawostka okołoprotourowa - aż tak dobrze się nie wczytywałem, ale Andreas Petersen chyba dobrze przewidział meta modernowego PT i tylko ostatnia sugestia - o Abzan Company się nie sprawdziła. W sumie najbardziej bawi mnie ten fragment o BG/x Midrange - 'I wouldn’t be shocked if we see Reid Duke compete on Sunday in the top 8 against all odds, but overall I predict a quiet weekend for Liliana.' I to 'I predict big things for Lantern Control this weekend, and oh boy am I happy that I’m not sitting across from it.'

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 05, 2018 10:57 pm 
Enchanter

Dołączenie: Śro Maj 11, 2011 9:48 pm
I jeszcze ciekawy jest ten tekst dla miłośników fabuły i nie tylko - takie tam zgadywanki o tym, co może pojawić się w Dominarii i poza nią jakich setów możemy się spodziewać i jak będzie przebiegał rozwój fabuły. Ci co liczą na utarcie nosa Bolasowi, choć mogą się tego spodziewać, niech na razie wstrzymają oddech. Ale i tak będzie interesująco. Poza tym podobają mi się paralele między 'nowymi walkerami' a 'weatherlight saga' - jak to, że Bolas to nowy Yawgmoth, a Ravnica to nowa Dominaria.

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lut 21, 2018 8:43 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Taki wideo-artykuł o banowaniu karty, której nie trzeba banować:
https://www.channelfireball.com/videos/ ... be-banned/

Mi zdarzało się słyszeć opinie sędziów, że nie pozwalali by również na granie różnymi wersjami Urza Landów w jednym decku by unikać nieporozumień. Co o tym sądzicie?

Ja np rozwiązałbym to nie pozwalając na trzymanie kritów razem z lądami - czy to BoP, Llanowar czy też Dryad Arbor, krity powinny leżeć w innym miejscu niż landy by nie wprowadzało to zamieszania. Nie miałbym też nic przeciwko ogólnym, oficjalnym wytycznym układania permanentów na stole, co prowadziłoby np. do zakazu trzymania landów przed resztą permanentów, co moim zdaniem mocno zaburza ogląd stołu u drugiego gracza.

PostWysłany: Czw Lut 22, 2018 8:02 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawy artykul na podstawie najpopularniejszych deckow z ostatniego ProToura probujacy odpowiedziec na 3 pytania:
- Czy do danej talii mozna wlozyc Jace'a lub Bloodbraida? Jesli tak, to czy to ma sens.
- Jak obecnosc tych dwoch odbanowanych kart w formacie wplywa na sama talie.
- Jak deck powinien sie adaptowac do zmieniajacego sie formatu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Lut 23, 2018 9:24 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Tym razem nie artykul, tylko watek na reddicie o najbardziej kontrowersyjnych momentach w historii magica.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Mar 01, 2018 10:07 am 
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Mar 01, 2018 10:00 am
Berłoś napisał(a):
Bardzo ciekawy artykul na podstawie najpopularniejszych deckow z ostatniego ProToura probujacy odpowiedziec na 3 pytania:
- Czy do danej talii mozna wlozyc Jace'a lub Bloodbraida? Jesli tak, to czy to ma sens.
- Jak obecnosc tych dwoch odbanowanych kart w formacie wplywa na sama talie.
- Jak deck powinien sie adaptowac do zmieniajacego sie formatu.

Dzięki za artykuł :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 19, 2018 7:51 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Tym razem wytlumaczenie lopatologiczne, co i jak zmieniaja zasady dotyczace damage'u i planeswalkerow nadchodzace wraz z wejsciem Dominarii. Co bedzie lepsze, co gorsze, a co klopotliwe. Jako bonus krotka ewaluacja Sag. A wszystko napisane przez PVD. https://www.channelfireball.com/article ... and-sagas/

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 1:36 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Paź 24, 2013 10:47 pm
Miejscowość: Sosnowiec
Nie podoba mi się ten artykul. PV nie jest jakimś autorytetem w kwestii zasad a spora część to spekulacje bo nie znamy dokladnie nowych zasad i przeprowadzonych errat. Falstart.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 9:00 am 
Administrator
Awatar użytkownika

Ale moze tego typu glosy pokazujace pewne luki pozwola osobom decyzyjnym zrewidowac zmiany zanim te zostana ogloszone.W koncu jest to najwieksza funkcjonalna errata, ktora wplywa na formaty turniejowe, w historii.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 12:28 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Przystepnie wytlumaczone dzialanie combo w Modernie: https://blogs.magicjudges.org/ftw/2018/ ... ombo-work/

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Mar 28, 2018 9:33 pm 
Administrator
Awatar użytkownika

Doglebna analiza ekonomii w mtg:arena: https://rngeternal.com/2018/03/28/going ... a-economy/

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 45 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości