Obecny czas: Czw Lip 16, 2020 1:31 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 56 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Metamorfoza 2.0 czyli standardowa, magicowa apokalipsa
PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 4:13 pm 
Enchanter

Dołączenie: Śro Maj 11, 2011 9:48 pm
TL/DR - koniec Magica.

A mówiąc trochę bardziej konkretnie, to będą core sety, nie będzie bloków, będzie mniej gatewatcha i masterpieców, rotacja zalicza rotację, a nowe sety będą grube... znaczy duże.

Szczegółu w tekście MaRo i na psychatogu już dziś lub jutro ;)

Ostatnio edytowany przez Galathar, Wto Cze 13, 2017 4:28 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 4:35 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lis 24, 2007 6:58 pm
Miejscowość: Katowice - Kraków
Szybka lista:

• Po Ixalanie nie będzie już bloków. Każdy set będzie opowiadał własną historię. Czasami kilka setów pod rząd może dziać się na tym samym planie i mechaniki mogą się powtarzać, ale nie jest to regułą.
  • Wracają Core Sety. Core Sety będą co czwartym setem. Core sety będą skupiały się na "prostych" kartach.
  • Chociaż upieraliśmy się, że wszyscy kochają Gatewatch, to będzie mniej Jacetice League. :E Planeswalkerzy z GW będą pojawiać się rzadziej jako karty, nie każda historia będzie zawierać wszystkich członków GW, niektóre mogą nie zawierać nawet żadnego.
  • Masterpiece Series przestają pojawiać się w każdym secie. Nie ma żadnych (podanych) wytycznych co do tego, kiedy się pojawią, ale na pewno nie w Ixalanie.

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 5:17 pm 
Archmage

Dołączenie: Wto Gru 09, 2014 2:16 am
Nie czytałem jeszcze całego artykułu, ale ogólnie jak dla mnie na plus:
1) Ciężej jest wejść do magica bez core setu, jak też robić reprinty;
2) Jak się zastanowić, to rzeczywiście więcej funu wyciągam z draftowania pojedynczych setów;
3) I tak nie lubiłem czterdziestego Gideona działającego tak samo w tym samym formacie, a masterpiece'y zaburzają limited.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 5:29 pm 
Enchanter

Dołączenie: Śro Maj 11, 2011 9:48 pm
Miras11 napisał(a):
a masterpiece'y zaburzają limited.

A mi, kurcze, ani razu jeszcze nie zaburzyły. No, raz się zdarzyło, może dwa, kiedy to siedzący obok gracze otworzyli je, szczęściarze. Ale to nie zaburzyło mi limited tylko poczucie smaku, bo wiadomo, że to ja powinienem był te karty otworzyć.

Tak na gorąco to nie podoba mi się kwestia rotacji - singlowe traktowanie dodatków i rezygnacja z bloków to idealna okazja do przejścia na rotację ciągłą, gdzie jeden, mający dwa lata set, rotuje z pojawieniem się kolejnego, a nie jak teraz, że ucinają nam 4 sety nagle. I budzi obawy też kwestia core setów. Latem będziemy mieli dwa core sety aktualne, a jak to wyglądało do tej pory w tym czasie wszyscy wiemy.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Metamorfoza 2.0 czyli standardowa, magicowa apokalipsa
PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 5:47 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Maj 14, 2009 1:54 pm
Chyba zmiany na plus, chociaż wolałbym żeby skrócili rotację zamiast wydłużać.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 6:30 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sty 13, 2013 3:47 pm
Miejscowość: Wrocław
pi pit peano, nikt nie wydłuża rotacji, nadal mamy rotację raz do roku.

Fajne zmiany, jeśli chodzi o Core Set ma być on bardziej typu Origins niż M12, więc spokojnie :) Czekam cierpliwie na kolejne ogłoszenia w tym tygodniu :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 6:46 pm 
Archmage

Dołączenie: Pią Lip 26, 2013 9:03 pm
Miejscowość: Warszawa
Jakie piękne przyznanie sie ze strony Maro i -ska, ze zmiany wdrożone w mtg w ciągu dwóch lat były... pomyłką :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 7:01 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Paź 24, 2013 10:47 pm
Miejscowość: Sosnowiec
Prrrawie wszystkie zmiany na jakie narzekałem w ostatnich 2 latach i którym wróżyłem porażkę wycofane. To teraz mam nadzieję że usłyszymy o Modernowym letnim Pro Tourze w środę...

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 8:47 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Kwi 06, 2007 10:06 am
Miejscowość: Kraków
wujo444 napisał(a):
Prrrawie wszystkie zmiany na jakie narzekałem w ostatnich 2 latach i którym wróżyłem porażkę wycofane. To teraz mam nadzieję że usłyszymy o Modernowym letnim Pro Tourze w środę...

To by było najgorsze co mogłoby być. Zresztą prosi już się wypowiadali licznie, że PT w tym formacie to porażka.

Ale reszta zmian na plus :) no poza skasowaniem masterpieców, bo je uwielbiam (poza inwokacjami obv).

Profil GG  

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 9:01 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 23, 2007 12:23 pm
Rarian napisał(a):
To by było najgorsze co mogłoby być. Zresztą prosi już się wypowiadali licznie, że PT w tym formacie to porażka.

Zwłaszcza Ci cytowani przez wizardów :wink:

Zresztą prawda jest też nieco taka, że to całkiem normalne, że pro nie chcą PT w innym formacie niż T2. Nie po to mają profesjonalne teamy i wiążą z tym karierę, żeby nie zmaksymalizować sobie edge nad mietkiem co skilluje format przez ostatnich 5 lat. Full-on pro jest znacznie łatwiej grać format, który 3 tygodnie temu dostał nowy dodatek a i ostatnimi czasy istotne bany regularnie. Nie to, żeby nie mieli innych edge nad "mietkiem", ale to bardzo mocny, kolejny.

ontopic: nie jestem pewien, ale rozumiem, brak bloków implikuje zakończenie tradycji zmieniania się limited/grania w nim różnych dodatków. Ciekawe jak wyjdzie to w praniu - czy zainteresowanie formatem będą mogły podtrzymać większe dodatki?

PostWysłany: Pon Cze 12, 2017 11:57 pm 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Wrz 28, 2004 4:09 pm
Miejscowość: Warschau
MGGG napisał(a):
Jakie piękne przyznanie sie ze strony Maro i -ska, ze zmiany wdrożone w mtg w ciągu dwóch lat były... pomyłką :lol:

Ja tutaj widzę bardziej ewolucję, a nie stwierdzenie że zmiany były pomyłką.

Skracanie setów na plus, Masterpiece to dobry pomysł ale musi wychodzić rzadziej. W storytellingu pewnie dalej motywem przewodnim będzie Jace et al., ale będzie na nich mniejszy focus. Powrót do coresetów to naprawa pomyłki.

Profil GG  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 12:20 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Wto Cze 15, 2010 4:12 pm
Mnie trochę śmieszy, że dopiero co mówili jakie to masterpiecy będą fajne i będą zawsze, a już teraz że jednak następny dodatek mieć ich nie będzie. Wygląda to trochę jakby biegali po omacku z zawiązanymi oczyma nie bardzo wiedząc co robią. No i spada też ich wiarygodność w tym wszystkim - za chwile znowu zmienią pomysł i się okaże że "ten set jest napchany mechanikami bo nam ucieli dodatek i musielismy gdzies zmieścić karty a ten jest przemocny bo nie wiedzieliśmy że rotacja będzie taka a nie inna i projektowaliśmy go z inną myślą"

Poza tym trochę mnie boli, że jeden plan będzie pokazany tylko w jednym dodatku. Podobały mi się trzy dodatki na blok. Wtedy historia się toczyła, był jakiś wstęp, rozwinięcie tematu i wielki finał. Teraz zamiast snuć opowieść pokazaną na kartach po prostu wyjdzie jakiś dodatek, karty będą udawać że mają fabułę i buch, koniec. Dwa to już zbyt mało dla mnie żeby nacieszyć się klimatem świata, a jeden to już w ogóle... Zwłaszcza, że Ci kluczowi bohaterowie będą pokazywani na samym początku, więc nieraz pierwsze spoilery pokażą całą fabułę od razu.

Tak, musiałem ponarzekać :P ale też cieszę się, że będą core sety, co pozwoli dodatkom na bardziej ambitne mechaniki, cieszę się, że masterpiecy nie będą robione na siłę, bo widać było że już przy AKH skończyły im się pomysły na 40-kartowe cykle; fajnie że będziemy poznawać więcej planów i dobrze, że drafty będą bardziej zróżnicowane niż draftowanie jednego dużego dodatku przez rok, czasem z jakimś małym dodatkiem obok.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 1:08 am 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sie 21, 2011 9:53 pm
Miejscowość: Olsztyn / W-wa
Cytuj:
Poza tym trochę mnie boli, że jeden plan będzie pokazany tylko w jednym dodatku.
Przecież tak nie będzie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 1:51 am 
Archmage

Dołączenie: Wto Gru 09, 2014 2:16 am
Ciekawe, czy nowe core będą miały motyw przewodni "Ravnica HQ"... ;x

I czy już sobie zaplanowali, że po Ixalanie jakiś świat będzie trwał z 5+ setów. xD

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 7:04 am 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Paź 06, 2012 10:59 am
Miejscowość: Świdnik/Lublin
pether napisał(a):
Mnie trochę śmieszy, że dopiero co mówili jakie to masterpiecy będą fajne i będą zawsze, a już teraz że jednak następny dodatek mieć ich nie będzie. Wygląda to trochę jakby biegali po omacku z zawiązanymi oczyma nie bardzo wiedząc co robią. No i spada też ich wiarygodność w tym wszystkim - za chwile znowu zmienią pomysł i się okaże że "ten set jest napchany mechanikami bo nam ucieli dodatek i musielismy gdzies zmieścić karty a ten jest przemocny bo nie wiedzieliśmy że rotacja będzie taka a nie inna i projektowaliśmy go z inną myślą"

Już wolę jak się przyznają do błędu i podoba mi się, że naprawdę robią dużo market research. Po prostu próbują nowych rzeczy i zobaczą, jak wyjdzie. Możesz to nazywać bieganiem po omacku, ale w laboratorium R&D trudno pewnie symulować reakcje graczy :P

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 8:12 am 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sie 25, 2013 12:27 am
Prawie każda zmiana mi się podoba. Lekko obawiam się tylko jeszcze bardziej uproszczonych core setów ale zobaczymy jak to wyjdzie w praniu. Najbardziej mi się podoba porzucenie systemu bloków i danie sobie pewnej swobody w kwestii tego ile dodatków będzie się odbywać na jedynym planie bo jednak nie każdy plan ma tak samo głęboki content. W ten sposób nie będziemy zostawiać "na siłę" w światach których temat został tymczasowo wyczerpany oraz nie będziemy musieli przedwcześnie uciekać ze światów które dają możliwość zrobienia czegoś więcej.

"Hey I'm paper, please nerf scissors because I'm fair, neither sharp edges nor hard surfaces here. Rock and scissors are unfair, it doesn't matter if the meta becomes 100 % me because I'm fair, I'm entitled to it".

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 9:46 am 
Archmage

Dołączenie: Pią Lip 26, 2013 9:03 pm
Miejscowość: Warszawa
Lis Pustyni napisał(a):
Ja tutaj widzę bardziej ewolucję, a nie stwierdzenie że zmiany były pomyłką.

Wizardzi są częścia Hasbro i grają w typową korpo grę. I właśnie ogłosili 'ucieczkę do przodu', która polega na zrobieniu dwóch kroków w tył. To popularny w korpokulturze sposób na ominięcie powiedzenia wporst "spierdoliśmy sprawę". Bo za takie coś w korpo oddaje się głowę pod topór.
Wizardzi maja generować kasę $$$$. Skoro koraliki i świecidełka nie napędzają już wyników, a szybsza rotacja, która miała zwiększyć popyt na karty, prawie zabiła T2, to przyszedł czas na sięgnięcie po inne środki.
Imo wszystkie problemy z ostatnimi dodatkami rozpoczęły się przez przedruk fetchy w Khansach. To napędziło kosmiczną sprzedaż i w Wizardach zaczęto mocno kombinować jak podtrzymać wyniki i sprawić, że słupki zaczną szybciej rosnąć. W ten sposób dostaliśmy wspomniane już świecidełka, szybszą rotacje i puszowanie wybranych kart, by podnieść ich cenę w $$$. Dodanie świecidełke sprawiło, że średnia wycena zwykłej karty spadła, co uderzyło w biznes najważniejszego klienta Wizardów, czyli dużych sklepów. Stąd potrzeba pusznięcia kilku kart, by napędzały one ruch ze strony klientów. W efekcie pogoni za $$$, Wizardzi przestali dbać o stan zdrowia ich głównego formatu, jakim jest T2. Podejrzewam, ze głos rozsadku ze strony developerów czy testerów by zagłuszany pościegiem za słupkami i realizacja planów. W efekcie mamy zapaść w T2 i serie banów w tym formacie.
Koniec drukowanie koralików i świecidełke będzie niestety oznaczał, że papierowe T2 zdrożej. Z jednej strony to nawet okey, bo grywalne comony i uncomony w końcu będą coś wartę (nie licze aberacji jaką jest Fatal Push), z drugiej nie wiem czy wzrost ceny decku w formacie o powiedzmy 50 proc. nie dobije Standardu.

Ostatnio edytowany przez MGGG, Wto Cze 13, 2017 3:27 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 11:32 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Maj 14, 2009 1:54 pm
Troche mimo wszystko nie rozumiem, co chca osiagnac w dziedzinie reprintow przywracajac core sety. To, ze maja byc one docelowo 'latwiejsze' tak samo wiaze rece jak 'specific setting' nowych dodatkow. I tu i tam through the breach czy bitterblossom nie przedrukuja.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 11:39 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Paź 02, 2013 8:23 pm
W teorii te zmiany są w większości na lepsze, ale tak samo poprzednio też teoretycznie chcieli ulepszyć. W praktyce zobaczymy, czy to wypali. Natomiast bardziej interesujące są najbliższe zmiany, np. dzisiejsze bany/unbany.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Cze 13, 2017 12:15 pm 
Mage

Dołączenie: Nie Gru 14, 2008 6:20 pm
Dla mnie zmiany na plus i ważne że coś się dzieje i staraj się wszystko analizować.

Dodatkowo wrzucę post z naszej regionalnej grupy :
2 małe sety każdego roku zmieniają się w duże -> Standard będzie drożdży. Jakieś 20% więcej paczek musi się otworzyć by każdy miał playsety (o 40% więcej w co drugim secie). Ale też ludzie powinni chętniej draftować 3x nowy set więc różnica będzie trochę mniej odczuwalna.
Dalej, Masterpiece stanowiły 25-15% wartości kart otwieranych z boosterów, co oznacza że ich brak może spowodować że reszta kart będzie droższa. Ale nie musi tak być jeśli set będzie po prostu słaby (jak SOI).
Prognoza: Jeśli nie będzie więcej poważnych zmian wydawniczych to przeciętne decki do t2 za 2 lata powinny być o ok. 25-30% droższe niż teraz. Nie ma tragedii bo teraz t2 jest tanie jak nigdy.
Takie analizy tylko u mnie - nasz Rafal Esz

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 56 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości