Obecny czas: Pią Lip 19, 2019 9:34 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: [Primer] Living End
PostWysłany: Sob Cze 20, 2015 11:56 pm 
Apprentice
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Cze 05, 2013 8:27 pm
Miejscowość: Warszawa

JUND MONSTERS a.k.a LIVING END

Image Image Image Image

Ze względu na fakt, że zostałem wywołany ostatnio do tablicy przez Sodka, postanowiłem przedstawić podstawowe i najważniejsze kwestie związane z Living Endem. Gram tą talią - chyba nawet z pewnym powodzeniem - od niemal dwóch lat (w Warszawie już od dawna się zastanawiają, jakim cudem nie umarłem z nudów robiąc to), śledzę dość dokładnie jej rozwój i ubolewam, że wciąż nie doczekałem się discardu na evoke’u. :)

Postaram się obalić kilka mitów, wskazać jakie elementy są istotne - mam nadzieję, że moje poniższe „parę słów” kiedyś Wam się przyda. Miłej lektury. :)

1. GENEZA
Spoiler:

2. ZALETY ORAZ WADY
Spoiler:

3. CZYM JEST LIVING END
Spoiler:

4. CASCADE
Spoiler:

5. CYCLING
Spoiler:

6. LAND DESTRUCTION
Spoiler:

7. MAIN DECK UTILITY
Spoiler:

8. MANABASE
Spoiler:

9. SIDEBOARD
Spoiler:

10. MATCHUPY

Zdecydowanie na naszą korzyść
Spoiler:

Z przewagą dla nas
Spoiler:

Matchupy 50-50
Spoiler:

Z przewagą dla przeciwnika
Spoiler:

Zdecydowanie na korzyść przeciwnika
Spoiler:

Niewarte komentarza
Spoiler:

Dziękuję za uwagę. :)

Jeżeli pominąłem coś ważnego Waszym zdaniem, piszcie śmiało. Mam nadzieję, że tekst był do strawienia - niestety nie potrafiłem zwięźlej opisać podstaw i sposobu funkcjonowania talii. :)

PS: Podziękowania dla Sodka za motywację oraz wsparcie techniczne przy pisaniu primera. :)

Ostatnio edytowany przez Drenq Wto Cze 23, 2015 10:01 am, edytowano w sumie 3 razy

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 12:28 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 03, 2008 1:17 pm
Trochę pomogłem, ale nie spodziewałem się, że wyjdzie z tego takie cudo :D Czyli jednak można wyczerpująco opisać ten ciekawy, niestandardowy archetyp :p Super robota! Tylko pytanie, kiedy abilitka Carabida jest dla nas pozytywna?

"Wróciliśmy na site, gdzie po raz kolejny dopadły mnie wątpliwości. Przecież nie rozegrałem tym deckiem ANI JEDNEJ GRY!!! Sodek stwierdził, żebym – cytuję - „nie pierdolił” i po tym - jakże trudnym do zbicia argumencie – na niecałe dziesięć minut przed końcem zapisów, poszedłem opłacić swój udział."

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 12:50 am 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Paź 14, 2009 11:13 am
Bardzo dobry primer od kogoś kto serio ogarnia ten deck. Nasze gry zawsze przyprawiają mnie o ból głowy.

Profil E-mail  

Temat postu: Re: [Primer] Living End
PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 1:05 am 
Enchanter

Dołączenie: Pon Kwi 05, 2010 5:44 pm
Primer sam w sobie bardzo dobry. Miło się czytało :P Jak dla mnie kolejnym plusem Living Enda jest jego cena w zł. Żeby nie było zbyt miło wg mnie brakuje punktu z przykładowymi decklistami :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 7:08 am 
Apprentice
Awatar użytkownika

Sodek napisał(a):
Tylko pytanie, kiedy abilitka Carabida jest dla nas pozytywna?

Kiedy gramy z Mono U Tronem i przeciwnik użył Mindslavera. Jeżeli już zdążyliśmy wcześniej zaatakować, jest całkiem możliwe, że taki Carabid z przymusu dojedzie przeciwnika na śmierć. Wiem, że brzmi to egzotycznie (i zresztą pewnie takie jest), ale skoro nie raz się zdarzyło... :)

matys007 napisał(a):
Jak dla mnie kolejnym plusem Living Enda jest jego cena w zł. Żeby nie było zbyt miło wg mnie brakuje punktu z przykładowymi decklistami

To prawda, że Living End jest stosunkowo tani w porównaniu do wielu decków formatu. Zdecydowanie większa część wartości całej konstrukcji to 8 kart - 4 fetche i 4 Fulminatory.
A co do decklist, to zaraz wstawię jakieś przykładowe. Zupełnie mi to wyleciało z głowy już wczoraj, dzięki za przypominajkę.

EDIT: Przykładowe decklisty, które osiągnęły jakieś większe sukcesy dodałem w sekcji Geneza. Enjoy :)

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 10:49 am 
Sorcerer

Dołączenie: Pon Maj 20, 2013 7:59 pm
Drenq napisał(a):
Albo pytamy przeciwnika, dlaczego w ogóle robi to ze swoim i naszym życiem.

mistrzostwo, świetnie mi się czytało pomijając fakt, że w ogóle nie gram w tym formacie!

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 3:52 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Cze 07, 2012 10:12 pm
Cytuj:
ubolewam, że wciąż nie doczekałem się discardu na evoke’u

To pewnie jakiś inside joke, ale zaryzykuję: * :p

*chyba że chodzi o coś z cmc bardziej w stylu a, to zwracam honor.

Most plans are critically flawed by their own logic. A failure at any step will ruin everything after it. That's just basic cause and effect. It's easy for a good plan to fall apart. Therefore, a plan that has no attachment to logic can not be stopped. The success or failure of any given step will have no impact on the macro level.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 5:20 pm 
Apprentice
Awatar użytkownika

kcd napisał(a):
To pewnie jakiś inside joke, ale zaryzykuję: Mournwhelk* :p
*chyba że chodzi o coś z cmc bardziej w stylu Shriekmawa, to zwracam honor.

Jedną z większych wad tego decku jest bardzo mała liczba kart pozwalających na efektywną interakcję z przeciwnikiem przed trzecią turą. Biorąc jednocześnie pod uwagę to, że naszym zmartwieniem są m. in. mało interaktywne combo decki, fakt jakimi kolorami się posługujemy, a jednocześnie brak uniwersalnej (maindeckowalnej) ochrony naszego combo, to w pełni grywalny discard jest tym, co najchętniej przygarnąłbym do swojej listy. :)

No i ma ten sam problem, co - to przeciwnika wybiera, co ma zrzucić, a ponadto nie mamy nawet możliwości otrzymania informacji, co znajduje się na jego ręce. :)

PostWysłany: Nie Cze 21, 2015 10:04 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sie 21, 2011 9:53 pm
Miejscowość: Olsztyn / W-wa
Nie ruszam Moderna kijem, ale przypadkiem tu trafiłem... i z ogromną przyjemnością przeczytałem całość od A do Z. Wielki plus dla autora za staranne napisanie (co jest często problemem takich primerów) i jasne wyjaśnienia, dzięki którym nawet taki formatowy żółtodziób jak ja wszystko przetrawił ze zrozumieniem... a dodatkowy plus dla autorów talii. Bardzo podobają mi się konstrukcje typu "wykorzystajmy odrzuty po draftach w nietypowy sposób". Do dziś z rozrzewnieniem wspominam trzy miesiące grania w Standardzie RG ...

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 7:52 am 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Wrz 30, 2011 3:10 pm
Miejscowość: Warszawa/Lublin
Naprawdę fajny primier, propsy, od siebie mogę dodać, że zdarzyło mi się grać z autorem i na pewno pisze mądrze ;)
Co nie zmienia faktu, że Living Enda nie lubię :P Moje pozytywne wspomnienie dotyczące tego decku to to, że zdarzyło mi się grać na GPT Bogle vs End i miałem genialną 3 grę :D W pierwszej to
"End od oppa->przegram od stworów z limited", w drugiej "RiP ode mnie->wygram ze stworami z limited", natomiast w 3 grze dobrałem wszystkie 3 sajdowe RiP, dwa spadły od Beat Within, trzeci już został w końcu, każdy z 3 moich stworków dostawał Living Endem gdy tylko stał się niebezpiecznie duży (straciłem na tym mnóstwo Aur, bo chciałem robić clocka i musiałem sprawiać, żeby mój stworek był większy niż stwory z limited Alary) i w końcu gdy przeciwnikowi skończyły się w decku Living Endy (:D) obaj zaczęliśmy dobierać kupę i finał był taki, że Bogiel z jedną Umbrą go dojechał, emocjonująca gra, szczególnie jak dostałem drugi Beat Within w drugi RiP to już była kupa w gaciach, na szczęście potem dobrałem ten trzeci :D

Legion Team https://www.facebook.com/legionmtgteam

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 8:59 am 
Enchanter
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Kwi 23, 2012 5:02 pm
Znakomity primer - świetnie się czyta, wszystkie informacje przedstawione w przyjazny sposób, duża piguła wiedzy. Jako modern-player-wannabe mogę powiedzieć, że to bardzo zachęcający tekst. Świetna robota.

Przy tej okazji dopytam też o interakcję i a - w jaki sposób ability wróżki jest w stanie niwelować efekt artyfaktycznego stworka?

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 9:09 am 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Sie 25, 2013 12:27 am
Chodzi o to że w odpowiedzi na living enda affka poświęca wszystko ravagerem żeby jej wróciło, fearie macabre pozwala zjeść z grobu parę rzeczy zanim wróca.

"Hey I'm paper, please nerf scissors because I'm fair, neither sharp edges nor hard surfaces here. Rock and scissors are unfair, it doesn't matter if the meta becomes 100 % me because I'm fair, I'm entitled to it".

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 9:54 am 
Archmage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Paź 06, 2012 10:59 am
Miejscowość: Świdnik/Lublin
Nie hejtuj tak Travisa Woo, on się po prostu lubi czasem pobawić. Te jego konstrukcje raczej nie są przeznaczone do gry turniejowej (no chyba że rzeczywiście na jakieś GP tym poszedł ;) )

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 11:51 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 03, 2008 1:17 pm
Teraz tak mówi, kiedyś te pomysły do Living Enda chciał wprowadzać do competitive play.

"Wróciliśmy na site, gdzie po raz kolejny dopadły mnie wątpliwości. Przecież nie rozegrałem tym deckiem ANI JEDNEJ GRY!!! Sodek stwierdził, żebym – cytuję - „nie pierdolił” i po tym - jakże trudnym do zbicia argumencie – na niecałe dziesięć minut przed końcem zapisów, poszedłem opłacić swój udział."

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 12:20 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Sodek napisał(a):
kiedyś te pomysły do Living Enda chciał wprowadzać do competitive play.

Możesz objaśnić na masz na myśli "chciał wprowadzać"? :P On tam na kanale channelfireball publikuje naprawdę dużo śmiesznych wariacji i naprawdę niewiele z nich jest przeznaczonych do gry kompetytywnej.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 12:44 pm 
Apprentice
Awatar użytkownika

szeszej napisał(a):
Nie hejtuj tak Travisa Woo, on się po prostu lubi czasem pobawić. Te jego konstrukcje raczej nie są przeznaczone do gry turniejowej.

szeszej napisał(a):
On tam na kanale channelfireball publikuje naprawdę dużo śmiesznych wariacji i naprawdę niewiele z nich jest przeznaczonych do gry kompetytywnej.

Generalnie masz rację - większość jego konstrukcji korzysta ze śmiesznych, niszowych kart i od czasu do czasu udaje mu się nawet stworzyć coś zabawnego i działającego jednocześnie. :)

Przez pewien czas, szczególnie na początku zabawy tym deckiem, starałem się oglądać wszystkie jego streamy z Living Endem w akcji. Zawsze podchodził do gry tą talią poważnie i pomysły, na które wpadał również traktował poważnie. Nie hejtuję samego Travisa Woo, a raczej to, że zbyt często prowadził ten deck jak ostatni flejtuch, a nie jak ktoś kto rozsławił koncepcję.

No i bądźmy szczerzy, jeśli jest coś zabawnego w 4 ach wpakowanych na siłę do tej talii, to jest to dla mnie nieosiągalny poziom zabawy. :)

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 12:47 pm 
Archmage
Awatar użytkownika

Każdy kto oglądał go w akcji powinien wiedzieć, że granie nie jest jego najmocniejszą stroną :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 8:03 pm 
Conjurer

Dołączenie: Pią Paź 25, 2013 7:49 pm
Czy autora tego dobrego tekstu można prosić o jego własną decklistę?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Cze 22, 2015 10:07 pm 
Zasłużony
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Wrz 11, 2002 3:45 pm
Miejscowość: Rawa - Wisła, Kłodnica - Odra, huty, kopalnie, wzgórza i lasy
Z powodu wyboru talii do moderna mam nadzieję, że dzięki takim primerom jak najwięcej osób zechce grać Living Endem :-D

Z chęcią przeczytałbym dokładniejsze opisy matchupów z opisem jaką strategię przyjąć i/lub sideboard guide'y.

Ezra Thomas - Your an oxygen of a waste slot - Like · Reply · 3 · 2h
Renaud Giraldeau - You're a rare slot with waste oxygen. - Unlike · Reply · 4 · 2h

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Wto Cze 23, 2015 8:35 am 
Apprentice
Awatar użytkownika

[LEGO] napisał(a):
Z powodu wyboru talii do moderna mam nadzieję, że dzięki takim primerom jak najwięcej osób zechce grać Living Endem

"Albo pytamy przeciwnika, dlaczego w ogóle robi to ze swoim i naszym życiem" - ten fragment jest dla Ciebie Lego. :)

A tak na poważnie - wątpię, żeby ludzie decydowali się na ten deck. Jeżeli przeczytali primer ze zrozumieniem i zauważyli, w jakiej grupie matchupów wymieniane są Twin, Delver czy Burn - jedne z popularniejszych decków fomatu - to nie jestem przekonany, czy talia będzie się cieszyć dużym (jakimkolwiek?) zamiłowaniem. Szczególnie, że BGx decków w Polsce mamy raczej jak na lekarstwo. Jeszcze pół roku temu odradzałbym zresztą całkowicie granie tym deckiem komukolwiek. :)

marjanzaqwsx napisał(a):
Czy autora tego dobrego tekstu można prosić o jego własną decklistę?

[LEGO] napisał(a):
Z chęcią przeczytałbym dokładniejsze opisy matchupów z opisem jaką strategię przyjąć i/lub sideboard guide'y.

Tworząc primer postawiłem sobie za cel, że ma być zbiorem podstawowych informacji - łatwych do przełknięcia, a jednocześnie niezbędnych do zrozumienia sposobu działania Living Enda. Chciałbym natomiast pozostawić graczom możliwość samodzielnego odkrywania uroków grania tym deckiem. Jeżeli moja decklista kiedyś osiągnie cokolwiek sensownego, wtedy z miłą chęcią się nią podzielę - na obecną chwilę testuję jeszcze różne kombinacje przed nadchodzącym sezonem modernowym. Natomiast z całą pewnością mogę polecić na start decklisty wskazane w sekcji Geneza - również tą najnowszą, która zrobiła top 16 na GP Kopenhaga.

Co do dokładniejszych opisów poszczególnych matchupów - być może w przyszłości napiszę coś takiego, chociaż obawiam się, że wyjdzie z tego tekst o długości podobnej do całego primera. :)

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość