Obecny czas: Śro Lip 17, 2019 5:25 am

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: [Primer] 4C Gifty
PostWysłany: Pią Kwi 18, 2014 10:51 pm 
Enchanter

Dołączenie: Śro Lip 07, 2010 1:02 pm
Miejscowość: Poznań
Patrzę, że są tematy o jakichś Cruel Control, a o Giftach ani słowa. Czas to zmienić.

ImageImageImageImage
4C GIFTS

Od dłuższego czasu zabierałem się do napisania primera na temat Giftów, ale koniec semestru i sesja skutecznie mi w tym przeszkadały. Deckiem gram około roku, a kiedy Butakov pokazał w sierpniu wersję midrange z KotRami i Goyfami, bardzo mi się spodobał pomysł rycerzy w Giftach, więc przez ostatnie pół roku grałem wersją bardziej midrangową (z BoPami/KotRami, bez Goyfów, stworek za 1G, który tylko obraca się w prawo, nie pasuje mi do konceptu tego decku, obojętnie jak duży by nie był), robiąc nią 6-3 na GP Antwerpia (z 6-1 ;/), oraz zaliczając nią GP w Pradze. Po nieudanym występie u sąsiadów (5-4) postanowiłem się przesiąść z powrotem na wersję kontrolną, tak więc o niej będę pisał. To słowem wstępu, czas przejść do sedna sprawy.

1. Co to są Gifty i z czym to się je?
Spoiler:

2. Zalety:

Spoiler:

3. Wady:

Spoiler:

4. Wybór kart:

Z powodu specyfiki talii, niekiedy musimy zdecydować się na suboptymalne zamienniki niektórych kart, żebyśmy mogli potem poszukać ich obu z jednych giftów, na przykład zamiast grać 4 sztukami Abrupt Decay gramy 3 Decayami i 1 Smotherem.
Engine:
Spoiler:

Cele do reanimacji:
Spoiler:

Pozostałe stwory:
Spoiler:

Discard:
Spoiler:

Removal:
Spoiler:

Mass removal:
Spoiler:

Countermagic:
Spoiler:

Różne różności:
Spoiler:

Manabase:
Spoiler:

5. Matchupy:

Zdecydowanie na naszą korzyść:

Spoiler:

Z przewagą dla nas:
Spoiler:

Matchupy 50-50:
Spoiler:

Z przewagą dla przeciwnika:
Spoiler:

Zdecydowanie na korzyść przeciwnika:
Spoiler:

Celowo pominąłem Scapeshifta, bo bardzo nim gardzę, ale ten mu jest gdzieś pomiędzy 50-50 a 40-60.

6. Decklisty i inny content:
Spoiler:

Enjoy ;)

"If Wizards didn't have a ban list, then every card would be incredibly safe and boring. The existence of the banlist is what allows wizards to push designs. Kinda like the way seatbelts let my car go faster."

"If they're playing Rest in Peace, I think the best sideboard strategy is still +4 Hope // Pray, +4 YOLO." - Michael Boland about playing Manaless Dredge.

Ostatnio edytowany przez Jendrek Wto Lip 15, 2014 2:03 pm, edytowano w sumie 4 razy

Profil E-mail  

Temat postu: 4C Gifty
PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 12:04 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Nie Lut 03, 2008 1:17 pm
Miejscowość: Warszawa
Mówienie, że Ad Nauseam może się kręcić z tyłka po dużej ilości discardu to jakaś herezja. Ten match up jest baaafrdzo dobry dla wszystkich discard decków, a Gifty mają jeszcze abrupty na rampę i reanimację Iony, nie mówiąc już o side.
Za to Storm wg mnie ma przynajmniej po równo z Giftsami, jak nie 60/40. Obv jak Giftsy mają rozdania w stylu discard, abrupt, liliana, Gifts to storm nic nie zrobi, ale brak dobrego zegara pozwala na odbudowę ręki u kierowcy storma. No i te 3 Blood Moony w side, które zagrywa się w T2 za pomocą rytuału :)
Ogólnie bardzo fajny primer, oby więcej takich o archetypach moderna!

"Wróciliśmy na site, gdzie po raz kolejny dopadły mnie wątpliwości. Przecież nie rozegrałem tym deckiem ANI JEDNEJ GRY!!! Sodek stwierdził, żebym – cytuję - „nie pierdolił” i po tym - jakże trudnym do zbicia argumencie – na niecałe dziesięć minut przed końcem zapisów, poszedłem opłacić swój udział."

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 1:38 am 
Enchanter
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Lut 19, 2011 6:34 pm
Propsy za primera rodem tych z slavacji.
Od strony technicznej dobrze by było podlinkować jeszcze karty, co by się obrazki wyświetlały - bardzo przydatne w ciągłym tekście. Ale generalnie dużo info. :spoko:

Jendrek napisał(a):
Celowo pominąłem Scapeshifta, bo bardzo nim gardzę, ale ten mu jest gdzieś pomiędzy 50-50 a 40-60.

:hahaha:

Profil E-mail  

Temat postu: Re: 4C Gifty
PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 5:45 am 
Mage
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Wrz 30, 2011 3:10 pm
Miejscowość: Warszawa/Lublin
Suoer fajny primier :spoko: oby wiecej takich ludzie pisali to moze cos sie ruszy na tym forum ;)

Legion Team https://www.facebook.com/legionmtgteam

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 8:28 am 
Enchanter

@Grzesznik: po testowaniu z Kazikiem, który kręci się jak kobieta oddająca swoje wdzięki za małe pieniądze przez 2 discardy, mam nieco inne zdanie :D. A tak serio, to ANU jest 2-card combem, więc jak dostanę pacta w discard turę przed kręceniem się i teachingsy po combo piece EOT, to dużo nie robię. Co do storma to prawda, że T2 Blood Moon jest unbeatable, ale jestem bardzo optymistycznie nastawiony do g1 - Lilka z soulsami + point discard albo Loam/Crime z manlandem zazwyczaj załatwiają sprawę, a mieć jedno z dwóch to nie taki duży problem. Plus modernowy storm ma to do siebie, że lubi fizzlować, przecież dobrze o tym wiesz ;)

"If Wizards didn't have a ban list, then every card would be incredibly safe and boring. The existence of the banlist is what allows wizards to push designs. Kinda like the way seatbelts let my car go faster."

"If they're playing Rest in Peace, I think the best sideboard strategy is still +4 Hope // Pray, +4 YOLO." - Michael Boland about playing Manaless Dredge.

Ostatnio edytowany przez Jendrek, Sob Kwi 19, 2014 10:48 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 8:32 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Sob Cze 02, 2012 5:14 pm
Nareszcie! :) Super primer, możesz go co jakiś czas aktualizować o jakieś nowe MU, itp. Bardzo przejrzyście, ogółem spoko.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 8:35 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Śro Kwi 30, 2008 10:56 am
Miejscowość: Bractwo Soku Mocy
Bardzo dobry primer, świetna robota!
Mam jeszcze tylko pytanko - jak oceniasz MU z living endem?

przeczytałem Twój wywód, po czym z ciekawości sprawdziłem od kiedy jestem zarejestrowany na forum, okazało się, że od 2007. To oznacza, że to co przeczytałem powyżej było najbardziej absurdalnym wywodem od prawie 10 lat

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 8:40 am 
Enchanter

@Jodła: wiedziałem, że o czymś zapomniałem!
Z Living Endem nie grałem zbyt dużo, ale sądzę, że ten MU jest 50-50, może z lekkim wskazaniem na przeciwnika. Generalnie planem jest giftowanie się w odpowiedzi na Living Enda po Elesh/Ionę lub Elesh/Benka (w g1), i modlenie się, że przeciwnik nie ma wróżki-hejtuszki (). Bardzo pomagają czarne spellbomby i Ooze post side, ale IMO MVP tego matchupu jest , który raczej kończy grę, a przynajmniej stabilizuje ją na tyle, że powinniśmy znaleźć odpowiedzi.
Od razu podepnę do primera.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 9:54 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 23, 2007 12:23 pm
Świetnie napisane, lubię czytać w ten sposób zrobione analizy - gratsy Jędrek. :spoko: Wiem też, że deck męczysz długo więc tym bardziej ciekawiła mnie twoja opinia bo przedwczoraj oglądałem gry Paula Cheona i w czułem niedosyt wiedzy na temat tego decku.

Muszę jednak zadać pytnia. Jeśli ten deck ma takie match upy jak mówisz, czyli przewagę z UWR, Twinem, Jundem(BG Rockiem?), Stormem oraz 50/50 z Robotami a decki, które wymieniłeś jako złe mu to poza Podem margines meta, to czemu nie jest deckiem tier1? Czy złe mu, które się przegrywa, przegrywa się na tyle sromotnie często, że nie wystarczają dobre mu z minimalną przewagą, która wygrywa się nieznacznie częściej niż przegrywa, nawet jeśli są istotniejsze dla meta? Czy każde randomowe aggro jest złym mu? Jak zapatrujesz się na mu z Wróżkami?

I jeszcze jedno - podaj decklistę jaką obecnie grasz.

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 10:45 am 
Enchanter

Po pierwsze, deck nie jest t1 bo jest trudny, i potrzeba mega dużo czasu, żeby ograć go w stopniu wystarczającym do robienia jakichkowiek wyników. Jasne, zawsze można się nauczyć 2-3 kupek, po które giftujesz i wygrać 50% meczów, ale co z resztą? Po drugie, ten deck składa się od Blood Moona bardziej, niż cokolwiek innego. Nasze odpowiedzi mają BG w koszcie (Decay, Pulse, ew. Charm), a posadzony w drugiej z rytuału przez storma to raczej gg bez t1 discardu. Po trzecie, jest słabo z jakimiś random aggro deckami, typu tribal zoo etc, a trony są duuużo bardziej popularne irl niż na modo, bo są tanie i łatwe w obsłudze, a nawet na MODO jest ich tyle, co UWRek i Scapeshiftów. Z wróżkami grałem 2 mecze, mam bilans 1-1, więc dużo nie mogę powiedzieć. Po czwarte, najważniejsze, ten deck ma tyle silver bulletów w main, że jak dobierze nieodpowiednie na dany mu to jest trudno wygrać, ale taki urok singletonów. Dodatkowo zauważyłem tendencję do dobierania Elesh Norn w pierwszym draw stepie. Przypadek? Dodatkowo nasze matchupy na plus są oprócz Storma raczej grindy, trzeba być strasznie cierpliwym z giftowaniem się, bo ten deck nie wybacza złego tutorowania się. Dodatkowo przegranie pierwszej z UWRką czy Twinem stawia nas w bardzo trudnej pozycji, bo nie ścigamy się za dobrze poza opcją mindcensor->snapcaster w mode->beatsy tar pitem.

Aktualna decklista, nad side ciągle pracuję:

Dlaczego Rain of Tears nad Fulminatorem? Bo jest Snapcasterowalne, gdybym grał Tytusem to bym pewnie wolał magów. Luźnie sloty w sb to putrefy i drugi mass removal, main jest raczej nie do ruszenia (na ultra szybkie meta -1 Lilka +1 Disfigure)

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 1:28 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Zawsze byłem hejterem kontroli, teraz też tak będzie :P
Jak chcesz wygrywać z Living Endem, który ma około 8 sztuk Land Destruction, gdzie 4-6 z nich jeszcze wraca po cascade.
A grając ze stormem masz tylko 5 sztuk discardu. Manę open na Abrupta musisz mieć zawsze, bo storm skreci się w tej samej turze, w której wstawi Electromancera. A jak nie nastawisz zegara (a nie masz czym tego zrobić, bo tapout w 3 turze po 2 powera w stół to słaby deal) to storm będzie dostawiać landy i w końcu zagra Past in Flames i zagra wszystkie te karty, które mu discardowałeś. Z tego co widze musisz mieć i discard w pierwszych dwóch turach i ABrupta i najlepiej Lilianę w T3, aby coś robić. A po side dostajesz Blood Moony i czasem tokeny z Empty the Warrens, gdzie spokojnie 8 sztuk starczy, aby Cię zabić, albo chociaż zmusić Cię do zużycia zasobów na neutralizację armii goblinów.

"Wróciliśmy na site, gdzie po raz kolejny dopadły mnie wątpliwości. Przecież nie rozegrałem tym deckiem ANI JEDNEJ GRY!!! Sodek stwierdził, żebym – cytuję - „nie pierdolił” i po tym - jakże trudnym do zbicia argumencie – na niecałe dziesięć minut przed końcem zapisów, poszedłem opłacić swój udział."

Profil E-mail GG  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 1:51 pm 
Enchanter

Living End dostaje Elesh i Benka w odp na enda i ma 2-3 tury, żeby znaleźć 2 cascadę. Post side zamiast Benka jest Iona na czerwony, co daje mu 2 tury na znalezienie beast withina albo shriekmawa.

Post side mam Pulsa i EE na gobliny, Ionę na niebieski i masz 2-3 turowego clocka, żeby skręcić się na manamorphosach/zabić Ionę grapeshotami, jeśli w ogóle je zostawiłeś. Soulsy w t3 rzucam tylko, jak nie ma innej opcji albo wiem, co masz na ręce, normalnie to jest t3 Lilka -> discard soulsów i w 4 soulsy z otwartą maną na kontrę/decaya. Może nie mam tak dobrze, jak jund, ale źle też nie jest.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 2:11 pm 
Moderator
Awatar użytkownika

Problem polega na tym, że w pojedynku z Living Endem tych Giftsów nie rzucisz, bo oponent będzie Cię odcinać od landów zanim uzbierasz 4 sztuki.
Grając stormem po side wyjmę 1 Grapeshota i włożę maks 1 ETW, tak aby mieć czym zabić po hipotetycznej ekstrakcji :p Giftsy ogólnie mają dużo hejtu, ale dają też dużo czasu na odbudowę, dlatego wg mnie ten match up jest przynajmniej 50/50.
EDIT:
A Iona nie dość, że nie zamyka mi wszystkich opcji, na combo, to wejdzie dopiero w piątej turze. Rzadko kiedy Giftsy mogą sobie pozwolić na brak odpowiedzi w czwartej turze na zagrania storma - zawsze trzeba coś wcześniej kontrować, niszczyć jakieś permanenty, rzucać dobrany discard itp itd

Profil E-mail GG  

Temat postu: Re: [Primer] 4C Gifty
PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 3:48 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Czw Lip 12, 2007 12:13 am
Miejscowość: Bielsk Podlaski
Grałbym 3 inkwizycje.

Adasiek napisał(a):
Jak Huragan mógł przegrać z Chmura?

Profil GG  

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2014 4:19 pm 
Enchanter

To prawda, że 5 tura to późno, ale Storm, nawet bez disruption ze strony oppa to t4 kill (czasami t3), więc z jakimiś akcjami w pierwszych trzech turach mogę sobie pozwolić na wytapowanie się w 4.

Co do inkwizycji to celna uwaga, grałem 3/2, ale na 5 discard nie ma już miejsca, a IoK jest miętkie na Poda, Trona i nie-deck (Scapeshifta).

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Kwi 21, 2014 11:07 am 
Moderator
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pią Lut 23, 2007 12:23 pm
Jendrek napisał(a):
Po drugie, ten deck składa się od Blood Moona bardziej, niż cokolwiek innego. Nasze odpowiedzi mają BG w koszcie (Decay, Pulse, ew. Charm), a posadzony w drugiej z rytuału przez storma to raczej gg bez t1 discardu. Po trzecie, jest słabo z jakimiś random aggro deckami, typu tribal zoo etc, a trony są duuużo bardziej popularne irl niż na modo, bo są tanie i łatwe w obsłudze, a nawet na MODO jest ich tyle, co UWRek i Scapeshiftów. Z wróżkami grałem 2 mecze, mam bilans 1-1, więc dużo nie mogę powiedzieć. Po czwarte, najważniejsze, ten deck ma tyle silver bulletów w main, że jak dobierze nieodpowiednie na dany mu to jest trudno wygrać, ale taki urok singletonów. Dodatkowo zauważyłem tendencję do dobierania Elesh Norn w pierwszym draw stepie. Przypadek?

Nie sądzę. :razz:
To ma sens - wady singletonów, ciężko jest wygrać z aggro dobierając karty na kontrole i odwrotnie.
Cytuj:
Jasne, zawsze można się nauczyć 2-3 kupek, po które giftujesz i wygrać 50% meczów, ale co z resztą?

No reszty też się musisz nauczyć :razz: Problem polega też na tym, że są sytuacje i match upy, których nawet dobre gifty Ci nie wygrywają. Na przykład - jakie są dobre gifty na Trona? Rozumiem, że GQ+Loam nie brzmi źle, ale jest często po prostu zdecydowanie za wolne.

Jendrek napisał(a):
Po pierwsze, deck nie jest t1 bo jest trudny, i potrzeba mega dużo czasu, żeby ograć go w stopniu wystarczającym do robienia jakichkowiek wyników.

Tego natomiast nie kupuję za nic - format ma parę lat, byłoby dostatecznie dużo zwolenników takiego decku by zajął miejsce w meta lepsze niż tier-nic nie mówiąc o tym, że w końcu przez ten czas znalazłby się jakiś dobry gracz, który by coś większego tym deckiem wygrał (albo przynajmniej wszedł do top8 dużego turnieju) a coś takiego nie nastąpiło. Chyba, że się mylę i po prostu przegapiłem jakąś wygraną tej talii. Przy tak dobrym mu z Jundem, UWR, Twinem i Stormem oraz 5/5 z Robotami po prostu nie da się prędzej czy później zostać bez sukcesów grając tym deckiem.

Dlatego po prostu uważam, że znacznie przeceniasz twoje dobre match upy. Właściwie ze stormem jeśli nie masz disrupta + szybkich giftów po Loam+Crime+Urborg albo Iona+Rites to jest raczej źle niż dobrze. Z Affką czy Infectem też masz raczej słabo bez giftów po Rites+Elesh. Nie chodzi mi nawet o to, że nie masz jakiejś przewagi nad Stormem czy Twinem - po prostu uważam, że procenty, które przedstawiłeś nie oddają rzeczywistego mu. Nie ma też sensu spieranie się o to jak dokładnie ma to wyglądać (np Storm 53-47 a Affi 48-52) bo nie o to chodzi - wydaje mi się jednak, że dobre match upy 4C Giftów (może poza tymi kontrolnymi) są znacznie bardziej zbliżone do 55/45, choćby ze wględu na "singletonową" konstrukcję decku.

Dzięki za decklistę, ostatnio giftami próbowałem się bawić przed banem Punishing Fire, może teraz się znów przekonam do tego decku.

PostWysłany: Pon Kwi 21, 2014 11:31 am 
Enchanter

@Mikołaj - niesamowicie dużo zmienił ban Shamana. Jest dużo mniej mainowego gravehatu, Tron gra mniej, bo miał dobrze z Jundem, który teraz jest mniej popularny niż był. Z affką i Infectem oczywiście, że ich godlike draw jest lepszy niż nasz, ale przy average rozdaniach jest ok. 50/50.

Możliwe, że przeceniam, bo gram głównie w Pń, gdzie serio ogarniającym kierowcą affki, któy gra regularnie jest tylko Kazik, więc mój testing nie jest wymierny. Podobnie jest ze stormem, dlatego do tych MU mogę podchodzić zbyt optymistycznie. Natomiast dobrej gry z Twinem i Jundem będę bronił. Tempo Twin, mało robi z giftami po 4 removale, soulsy są na niego miażdżące, a założenie loama z crimem to w większości przypadków win. Z Jundem jesteśmy po prostu lepszym BGx rockiem, który wyciąga niesamowite value z giftów.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lut 02, 2015 9:34 pm 
Apprentice

Dołączenie: Pon Mar 17, 2014 2:24 pm
Zapostuję zanim minie rok i temat stanie się gratką dla archelogów :)

Gra ktoś jeszcze Giftami? A jeżeli tak, to którą wersją (4c/ 3c, Sun Titan, Goyfy itd.) i jak wam idzie w obecnym meta? Gra ktoś może turniejowo?

Taka wersja zrobiła ostatnio 4-0 w Daily:
http://mtgtop8.com/event?e=8868&d=250559&f=MO

Ja natomiast na Cocatrice pogrywam sobie poniższym spisem i zastanawiam się co można w nim ulepszyć:
Spoiler:

Profil E-mail  

Temat postu: Re: [Primer] 4C Gifty
PostWysłany: Czw Maj 28, 2015 7:48 pm 
Mage

Dołączenie: Pią Mar 01, 2013 9:50 am
Miejscowość: WRO
gram 4c, chociaz taka konstrukcja rzadko jest spotykana. nie dziala mi klawa wiec wiecej poza tym ze deck jest mega synergiczny napisze nastepnym razem.

2 Garruk Wildspeaker
4 Arbor Elf
1 Archangel of Thune
3 Birds of Paradise
1 Elesh Norn, Grand Cenobite
1 Eternal Witness
1 Fleecemane Lion
4 Glen Elendra Archmage
2 Kitchen Finks
1 Master Biomancer
1 Panglacial Wurm
1 Scavenging Ooze
1 Spellskite
1 Spike Feeder
2 Sylvan Caryatid
1 Thragtusk
1 Unburial Rites
3 Abrupt Decay
4 Gifts Ungiven
1 Confiscate
4 Utopia Sprawl
3 Breeding Pool
3 Forest
1 Gavony Township
1 Island
1 Llanowar Reborn
1 Overgrown Tomb
1 Plains
1 Temple Garden
4 Windswept Heath
4 Wooded Foothills

2 Kitchen Finks
1 Master Biomancer
1 Sylvan Caryatid
1 Acidic Slime
1 Creeping Corrosion
2 Disdainful Stroke
1 Elderscale Wurm
1 Ghost Quarter
1 Krosan Grip
1 Murderous Cut
1 Rhox War Monk
1 River Kelpie
1 Terastodon

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 28, 2015 10:08 pm 
Planeswalker
Awatar użytkownika

Dołączenie: Pon Lip 07, 2008 11:00 pm
Miejscowość: Warszawa Posty: 14567
Wg mnie ta talia nie działa. Llanowar Reborn, Confiscate, Panglacial Wurm to beznadziejne karty w tej talii. Reszta to głównie singlowe potwory pod jakieś komba albo pod powolny napór bez ładu i składu. Z samych giftsów można dostać chyba tylko szybką elesh albo brakujący element układanki za 8 many.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 32 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość